29 EKİM, PERŞEMBE, 2020

“Kitapları Kurtaran Kedi” Türkçede

Japon yazar Sosuke Natsukawa’nın bir kitabevinde konuşan bir kediyle yaşanan fantastik maceraları anlatan, kitapların da bir yüreği olduğunu hatırlatan romanı Kitapları Kurtaran Kedi, H. Can Erkin’in Japonca aslından çevirisiyle, Turkuvaz Kitap tarafından yayımlandı.

Sıradan bir lise öğrencisi olan Rintaro Natsuki, birlikte yaşadığı ve şehrin kıyısında küçük bir kitabevinin sahibi olan dedesinin ölümünden sonra bir başına kalır. Natsuki Kitabevi’nin tavana kadar tıka basa kitap dolu raflarının arasında mutsuz ve umutsuz geçirirken günlerini, nereden geldiği bilinmeyen konuşan bir kedi çıkar ortaya ve her şey birdenbire değişmeye başlar. Kitabevinin koridorları arasında ortaya çıkan gerçeküstü labirentlere girerek, birbirinden fantastik maceralar yaşarlar. Tutsak kitapların kaderi, Rintaro ve bu acayip kedinin elindedir artık...

“Kitapların yüreği vardır,” dedi kedi birden.
“Kitaplar oldukları yerde kaldığı sürece, yalnızca kâğıt tomarından öteye geçmez. Muazzam güç harcanan şaheserler bile, muhteşem öykülerin anlatıldığı büyük eserler bile, kapakları açılmadığı sürece kâğıt parçalarından ibarettir. Fakat insanların duygularını döktükleri, değer verdikleri kitaplar, yürek barındırır.”

0
3358
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage