19 KASIM, CUMA, 2021

Kadınların Dilinden “Şiddetin Yüzü”

Erkeklerin kezzap ve asit gibi kimyasallarla saldırdığı üç kadının yaşadıklarını, karşılaştıkları zorlukları ve taleplerini anlattığı Şiddetin Yüzü belgeseli, 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında 26 Kasım’da Atlas 1948 Sineması’nda ve 28 Kasım’da Kadıköy Sineması’nda izleyiciyle buluşacak.

Dünya prömiyerini 26 Ekim’de İtalya’da Sguardi Altrove Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde yapan belgesel, 26 - 28 Kasım’da İsveç’te 12. Sama Uluslararası Film Festivali’nde, 27 Kasım’da Kanada’da Human-Environment Care Film Festivali’nde gösterilecek. Türkiye’de de 26 Kasım - 2 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde kapsamında izleyici karşısına çıkacak. Filmin gösterimi 26 Kasım saat 12.00’de Atlas 1948 Sineması’nda ve 28 Kasım saat 12.00’de Kadıköy Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Şiddetin Yüzü’nün yönetmeni Esra Açıkgöz, belgeseli çekmek için yola çıkış nedenlerini şöyle anlatıyor: “Bu belgesel, erkeklerin acımasız saldırılarına, işkencelerine rağmen hayatlarına devam etmeyi başaran, taleplerini dillendirme cesaretini gösteren kadınların anlatısı. Belgeselde üç kadın var ancak aslında hepimizin, milyonlarca kadının kaygısı ve kavgası aynı zamanda.”

Belgeselin diğer yönetmeni Kenan Özer ise belgesel kapsamında kadınların öne çıkan taleplerini şöyle özetliyor: “Devlet, kadınların yüz ve bedenlerinde oluşan tahribatla ilgili estetik operasyonları, lüks olarak görüyor. Yaralanan kadınlar için estetik ameliyatların ücretsiz yapılması, suçluların öldürmeye teşebbüsten yargılanması ve kadınlara istihdamda öncelik sağlanması kadın örgütlerinin talepleri arasında.”

Erkeklerin kadını eve kapatmak, öldürmese de görünüşünü “bozarak” toplumdaki “görünürlüğü”nü bitirmek, başkası tarafından arzulanmasını engellemek için başvurduğu en acımasız saldırılardan birine, kimyasal saldırılara odaklanan belgesel; boşanmak istediği, “aşkına” karşılık vermediği, terk ettiği için kimyasal saldırıya uğrayan üç kadın hikâyelerini, karşılaştıkları zorlukları ve taleplerini anlatıyor.

Gürcistanlı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Marina Lakvekheliani, 2017 yılında kendisini terk ettiği için sevgilisi tarafından kezzaplı saldırıya uğruyor. Uzun süren fiziksel tedavi sürecinden sonra, yaraları iyileşiyor. Ancak psikolojik tedavisi hâlâ devam ediyor, sakinleştirici ve uyku ilaçlarıyla hayatını devam ettiriyor. Berfin Özek, 2019’da İskenderun’da dershaneden çıkıp evine ulaşmaya çalışırken eski sevgilisi tarafından kezzaplı saldırıya uğruyor. Bir gözünü kaybediyor. Diğeri yüzde 50 görüyor. Melahat Üzümcü, Mayıs 2020’de Isparta’da işe gitmek için evinden çıktığında boşanma davası açtığı eşi tarafından kezzaplı saldırıya uğruyor. Kulağının bir bölümü eriyor, elinde ve yüzündeki damarlar yoğun hasar görüyor. Üç çocuğuyla birlikte hayatta kalma mücadelesi veriyor. Şiddetin Yüzü belgeselinin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

0
309
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage