07 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2021

Kadın Düşmanlığı Nedir?: “Otur Kızım”

Cornell Üniversitesi’nde ahlak felsefesi profesörü olan Kate Mann’in kadın düşmanlığına ve kadın düşmanlığının cinsiyetçilikle arasındaki farka dair sorulara cevaplar bulduğu çalışması Otur Kızım – Kadın Düşmanlığının Mantığı, Zeynep Direk ve Ata Mert Binicioğulları’nın çevirisiyle Alfa Kitap’tan çıktı.

“Kadın düşmanlığıyla savaşmanın tek tek vakalara odaklanmak suretiyle olacağını düşünmenin başka bir sebebi de mekanizmalarının ve yöntemlerinin çok fırsatçı olmasıdır veya girişimsel, nasıl baktığınıza göre nasıl betimleneceği de değişir ve elbette çok çeşitlidir.


Kız çocukları ve kadınlar bulundukları kademeden aşağı indirilir ve insanların tipik bir biçimde değer verdikleri her neyse –maddi varlıklar, toplumsal statü, ahlaki saygınlık ve entelektüel güvenilirlik, insani başarının diğer alanları arasında kendine saygı, onur vs– ondan mahrum edilirler. Birçok biçimde olabilir bu: tepeden bakarak, açüklama yaparak, ahlakçılık yaparak, suçlayarak, cezalandırarak, sessizleştirerek, alaya alarak, dalga geçerek, cinselleştirerek, küçülterek, karikatürleştirerek, sömürerek, silerek ve belirtilmiş kayıtsızlığı göstererek.

​İşte bu da bu başlığı seçmemin bir başka sebebi: bunun bir emir olması ve kulağa otoriter gelmesine gerek olmaması — usulca söylenebilir ve ona zevkle, bir amaçla itaat edilebilir. Köpeğim Panko bunu ispatlıyor. Fakat onun için “özgürleştirici bir ödev” olan şey benim için asla öyle olmayacaktır.”

​Görsel: iStock; Lily illustration

0
1106
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage