14 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

İsyan ve Zarafeti Buluşturan Bir İlk Roman: “Permafrost”

Katalan yazar ve şair Eva Baltasar’ın gizemli buz katmanının altında hassas ve tutkulu bir varoluş sorgulamasını konu edindiği ilk romanı Permafrost, Emrah İmre’nin çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

Permafrost kelimesi her daim donuk hâldeki toprak katmanını ifade ederken bu romanda anlatıcısı kadını mecazi olarak sarmalayan bir katman. Hiçbir yere uyum sağlayamayan, yaşadığı kişisel krizler karşısında cinsellik, edebiyat ve sanata sığınan bu kahraman, ailesindeki kadınların yol açtığı travmaları sevgili olduğu kadınlarla yatıştırmaya çalışıyor. Çocukluğu ve yetişkinliğinde Barselona, Brüksel ve İskoçya’da yaşadıkları, ailesi ve toplumun dayattığı kuralları kırma çabası, hayattaki şüpheleri, kontrolcü bir anne ve aşırı normal bir kız kardeşin yarattığı beklentiler kendi etrafına bir kalkan gibi ördüğü tabakayı her geçen gün sağlamlaştırıyor.

“İşte huzurunuzda ben, herkesin tanıdığı yabancı; kısa ve sık ot katmanının altında sahte gibi görünen kadın. Dış kaplamam sağlam, tıpkı teknelerinki gibi sugeçirmez, ama sahte değil: Katı buz tabakasının altında yaşama elverişli olsa da uyku halinde bir dünya var.”

0
581
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage