13 HAZİRAN, SALI, 2023

İstanbul’un Sulak Alanlarından “Çamuralem Muhallebicisi”ne

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda geçtiğimiz yıl düzenlenen 17. İstanbul Bienali katılımcılarından Cooking Sections’ın “Çamuralem” projesi kapsamında mekâna özgü bir yerleştirme olarak tasarladığı Çamuralem Muhallebicisi, Ek Biç Ye İç’in ev sahipliğinde İstanbul Kurtuluş’ta açıldı.

Çamuralem Muhallebicisi, Kraliyet Sanat Koleji – Royal College of Art, Londra’daki (RCA) CLIMAVORE x Jameel tarafından yürütülen, İstanbul’un mandalarına yüzyıllardır yuva ve habitat olan sulak alanların korunmasına odaklanan uzun süreli araştırma projesinin bir parçası.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen açılışta Cooking Sections’ın kurucuları Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe ile Anadolu Meraları’ndan Yasemin Kireç ve Evrim Çoksöyler ile araştırmacılar Akgün İlhan, Mustafa Avcı, Melisa Bal ve Levent Erkol, İstanbul ile çevresindeki sulak alanlar ve biyoçeşitlilik üzerine yürüttükleri araştırmaların güncel çıktılarını paylaştı.

Türk mutfağının tarihi ve vazgeçilmez malzemelerinden manda sütünün varlığı bu sulak alanların korunmasına bağlı. Çamuralem’in amacı, kültürel çeşitliliği yansıtan ve kentleşmeyle birlikte zarar gören ekosisteme ve onun etrafında şekillenen tarihi yemek geleneklerine destek olmak. Yeni mekânı ziyaret edenler, İstanbul’un sulak alanlarının ve onları mesken edinmiş mandaların tarihini, çevresel önemini ve mutfak mirasını öğrenebilecek ve tadabilecek. Mekânda, kaymak, yoğurt, muhallebi ve sütlaç gibi manda sütünden yapılan geleneksel ürünlerin yanı sıra yetiştiriciler ile İstanbul’daki bazı restoran ve aşçılık kurumları arasındaki işbirlikleri sayesinde geliştirilecek yeni tarifler de servis edilecek. Muhallebici, sulak alanlara dair araştırmacıları, şefleri, yetiştirici topluluklarını ve daha geniş kitleleri bir araya getirecek bir buluşma noktası olacak. Proje kapsamında 16 Eylül 2023’te ikincisi gerçekleştirilecek Manda Festivali'ne kadar sürecek kamusal programlardaki söyleşi ve etkinlikler ise bu alanda süregelen tartışmalar ve diyalog için bir platforma dönüşecek. Gelecek yıllarda da düzenlenmesi planlanan festival, hem mandaların hem de yetiştiricilerin İstanbul'daki varlığına ve önemine dikkat çekmeye devam edecek.

Mekânın kamusal programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye İstanbul Bienali’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz. Çamuralem Muhallebicisi’ni pazartesi hariç her gün, 10.00–18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Feriköy, Şeref Meriç Sokak 2-1 A, 34377 Şişli, İstanbul
Konum: https://goo.gl/maps/jhDtSkEy7a2xmGWcA 

Fotoğraf: Furkan Şimşek

0
1882
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage