16 MAYIS, PERŞEMBE, 2024

İstanbul Modern’den Olafur Eliasson Sergisi

İstanbul Modern, tüm dünyada gerçekleştirdiği proje ve yapıtlarıyla büyük ilgi gören İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson’un 30 yıllık kariyerinden kapsamlı bir seçkiyi 7 Haziran 2024-9 Şubat 2025 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA ana sponsorluğunda hayata geçirilen “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” başlıklı sergi, sanatçının Türkiye’deki ilk sergisi olma özelliğini taşıyor. Sergide, sanat yapıtlarının ancak izleyiciyle karşılaştıklarında tamamlandığını dile getiren ve bu nedenle izleyicinin aktif katılımının yapıtların ana bileşeni olduğuna dikkat çeken Olafur Eliasson’un yeni üretimler de dahil olmak üzere 40’a yakın yapıtı yer alıyor. Eliasson’un 30 yıllık sanatsal pratiği boyunca odaklandığı su, ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konulara odaklanan serginin küratörlüğünü, müzenin küratöryel ekibinden Öykü Özsoy Sağnak, Nilay Dursun ve Ümit Mesci üstleniyor.

Olafur Eliasson’un çalışmaları, sanatın dünya genelindeki anlamını ve geçerliliğini soruşturuyor. Eliasson’un yerleştirmeler, resimler, heykeller, fotoğraflar ve filmler içeren geniş kapsamlı sergileri, 1997’den bu yana dünyanın farklı yerlerindeki önemli müzelerde yer aldı. Sürdürülebilirlik ve küresel ısınma gibi konulara her geçen yıl çalışmalarında daha da önem veren Eliasson ve stüdyosu, bu temalarla ilişkili kavramları sanatsal olarak çözümlemenin ötesinde, yapıt üretimi ve sergi düzenleme süreçlerinde de karbon ayak izini azaltmak için önlemler alıyor.

“Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” başlıklı sergiyi, 7 Haziran 2024-9 Şubat 2025 tarihleri arasında İstanbul Modern’de ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1. Olafur Eliasson, Günbatımından şafağa, Boğaziçi, 2024 - Fotoğraf: Jens Ziehe, sanatçının izniyle; neugerriemschneider; Tanya Bonakdar Gallery
2. Olafur Eliasson, Senin beklenmedik seyahatin, 2021 - Fotoğraf: Cemal Emden
3. Olafur Eliasson - Fotoğraf: Ari Magg

0
353
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage