19 NİSAN, CUMA, 2024

İstanbul Modern’den 23 Nisan Kapsamında Çocuklara Özel Program: “Müzede Oyun”

İstanbul Modern’in United Colors of Benetton desteğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında hayata geçirdiği “Müzede Oyun” başlıklı programı 20, 21 ve 23 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

2-10 yaş arası çocuklu ailelere yönelik düzenlenen “Müzede Oyun” başlıklı çocuk şenliği, “Renk Atölyesi” adlı sanat uygulamasını, “Masallarda Sanat” başlıklı drama etkinliklerini ve ebeveynler için “Yaratıcılık Seminerleri”ni kapsıyor. Ayrıca, Çocuk Şenliği süresince aileler, müzenin mezanin katında yer alan Sanat Alanı’nda kolaj tekniği ile portre çalışmaları üretebilecekler. Çocuklar ve ailelerine özel tasarlanan, çocukları sanatla bir araya getiren “Müzede Oyun” programında farklı etkinliklerle çocuklar, aileleriyle müzenin farklı mekânlarında sanat aktiviteleri gerçekleştirebilecekler.

“Müzede Oyun” sergi turlarında, ait oldukları resimlerden çıkıp sergideki yerlerini kaybetmiş kahramanların maceraları anlatılıyor. Kendilerine verilen harita ve bulmacalar aracılığıyla resimlerini arayan masal kahramanlarına yardım eden çocuklar, masalın mutlu sonla bitmesini sağlıyor. Doğal malzemelerle renk üretimine odaklanan ve çocukları renkli hayaller kurmaya davet eden “Renk Atölyesi”nde, böğürtlen, kahve, zerdeçal ve kına gibi malzemelerden elde edilen renkler resimlere dönüşüyor. Müzeye gelen herkesin kullanımına açık Sanat Alanı’nda çocuklar ve aileleri renkli kartonlara kolaj çalışmaları üretiyor. Birbirinden farklı renkler, birbirinden farklı imgelerle bir araya gelerek rengârenk portrelere dönüşüyor. Tamamlanan portreler, etkinlik için ayrılan özel alanda hep birlikte sergileniyor. 

Çocuk Şenliği kapsamında yürütülecek etkinliklerde, çocuklar ve aileleri İstanbul Modern Kütüphanesi’nde üretimleriyle ilham veren oyuncularla bir araya gelecek. Akasya Asıltürkmen ile 20 Nisan Cumartesi ve Aslı Tandoğan ile 21 Nisan Pazar günü düzenlenecek program, müzenin “Fahrelnissa Zeid” ve “Müzede Ne Var?” kitaplarının okunmasını ve canlandırma oyunlarını içeriyor. Okuma ve drama etkinliklerinin gerçekleştirileceği bu özel programa 4-6 yaş çocuklar ebeveynleri ile katılabilecekler.

İstanbul Modern, Çocuk Şenliği süresince ebeveynlere üç oturumluk bir seminer dizisi düzenleyecek. Uzman konuşmacıların yönetiminde yaratıcılığın çocuk gelişimindeki önemine odaklanan program, yol haritası çıkarabilmeleri için anne babalara katkı sunmayı amaçlıyor. Müzisyen Asena Akan, eğitimci-yazar Müjdat Ataman ve koreograf-çağdaş dans sanatçısı Tuğçe Ulugün Tuna, ebeveynlerle yaratıcılık seminerlerinde buluşuyor.

​“Müzede Oyun” programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
488
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage