14 KASIM, SALI, 2023

İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” Sergisi Brieflyart Galeri’de

İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” başlıklı kişisel sergisi, 16 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında Brieflyart Galeri’de sanatseverlerle buluşacak.

Sanatında insan-doğa ilişkisine odaklanan İsmet Değirmenci, “Bul Beni” başlıklı yeni sergisinde ada metaforlarıyla sorguladığı yaşamı; kendini bulma, uzaklaşma, yeni bir yer ve yaratma kavramları üzerinden ele alarak içinde bulunduğumuz distopik düzene karşı bir ütopya olarak yeniden oluşturuyor. 16. yüzyılda dünya keşiflerine katılan haritacı ressamların uzun yolculukları boyunca sevgilileri için çizdikleri “olmayan” adalar gibi, sanatçı da kendi düş adalarını çiziyor. Önceki sergilerinde olduğu gibi bu sergisinde de insanın yaşamsal döngüsü içinde hem kendisinin hem de bütünün parçalarıyla sürekli bir devinim içinde olduğu düşüncesine yoğunlaşan Değirmenci; akış, oluş ve yürüyüş felsefesinden hareketle her seferinde yeni malzemeler aracılığıyla doğada olma hâlini, doğayla uyumlu ve barışçıl bir deneyimi gözler önüne seriyor.

Serginin bir bölümünde sanatçının, Alain de Botton’ın Romantik Hareket ve Nikos Temelis’in Arayış kitaplarının sayfalarına çizdiği ada resimleri yer alıyor. Diğer bölümde ise sanatçının kâğıt üzerine çini mürekkebi kullanarak yaptığı “yalnızlık haritaları” resimleri ve pişmiş topraktan oluşan Göç Portreleri başlıklı büst serisi izleyici karşısına çıkıyor. Sergi için hazırlanan katalogda ise Emre Zeytinoğlu’nun yazısı bulunuyor.

​“Bul Beni”, 16 Kasım-10 Aralık tarihlerinde salı-cumartesi günleri 10.00-19.00; pazar günleri 13.00-19.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

0
1056
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage