24 ŞUBAT, CUMARTESİ, 2024

Işıl Eğrikavuk’un Yeni Sergisi “Ne İlyas Ne Cemşit” Performistanbul’da

Işıl Eğrikavuk’un “Ne İlyas Ne Cemşit” başlıklı kişisel sergisi, 7-28 Mart tarihleri arasında Performistanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

Işıl Eğrikavuk’un “Ne İlyas Ne Cemşit” sergisi, Cengiz Aytmatov’un aynı isimli kitabından uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım filminden yola çıkıyor. Filmde iki ana erkek ve aralarında seçim yapmak durumunda kalan bir kadın karakter yer alıyor: Cemşit, İlyas ve Asya. Filmin sonunda sevdiği erkek İlyas ile iyi kalpli Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalan Asya’nın bu ikilemi temel bir mesaj veriyor. Asya’nın varoluşu, öz değeri, hayatta kalışı ve sevilme olasılığı bu seçime bağlı gibi. Eğrikavuk’un performatif fotoğraf işi ise Asya’ya üçüncü bir alternatif sunuyor.

Sanatçı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde Performistanbul’da açacağı sergi ve katılımcılarla gerçekleştireceği performansta bir yandan var olan kült hikâyeleri değiştirirken, bir yandan da kadınların kendi öz seçimlerini yapabilmelerine yönelik yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Ayrıca canlı performans, iki performatif fotoğraf, bir video kesit ve performansın dokümantasyonu seçkiye eşlik ediyor.

​Künye: Işıl Eğrikavuk, Ne İlyas Ne Cemşit, Fotoğraf, 2024

0
1269
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage