18 KASIM, CUMARTESİ, 2023

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nden Berna Türemen “Retrospektif”i

Çağdaş Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden Berna Türemen’in “Retrospektif” başlıklı sergisi 18 Aralık’a kadar İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi, Berna Türemen’in kedili motifleri ve “kâinatın senfonisi”nin peşine düştüğü eserlerini izleyiciye sunuyor. Türemen’in “naiflik ve nahiflik” temelli yapıtlarının ana özelliğini yaşama bakışı ve biçimsel yaklaşımı oluşturuyor. Türemen hakkındaki “naiflik” ortak görüşünün metaforik bir anlam taşıyor, “gerçek” ile hesaplaşmaya sokulmuş bir güç gibi görülüyor ve yapıtlarının içinde sokaktaki pratik ile karşılaşarak kontrast hâlinde hesaplaşma gücünü oluşturuyor.

​Berna Türemen’in kedili kompozisyonlarında motifin resme dolaysız girişi, içerik sorununa farklı bir boyut getiriyor ve motifin kişiselleştirilme ölçütlerine vurulduğu metaforik bir düzeyin algılanması öngörülüyor. Yazarlar, eleştirmenler, sanat tarihçileri Türemen’in kedi figürünü kendisiyle özdeşleştirip kedilerin naifliğini kullanarak, çevresinde gelişen her olaya simgesel bir “tırmık izi” bırakmayı denemesi görüşünde birleşiyor.

0
1162
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage