28 EYLÜL, SALI, 2021

İrem Nalça’nın “Güneşin Duvarı Yok” Sergisi Simbart Projects Çukurcuma’da

İrem Nalça’nın “Güneşin Duvarı Yok” başlıklı kişisel sergisi 30 Eylül - 6 Kasım tarihleri arasında Simbart Projects Çukurcuma’da sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi mekânını bir sahne arkası, kuklacının kaotik atölyesi hâline getiren “Güneşin Duvarı Yok”, ismini Karagöz oyunlarının bir dizesinden alıyor. Günümüzün dijital teknolojilerinin izleyiciyi bir katılımcı olmaktan koparıp pasif bir konuma yerleştirmesine karşıt olarak Nalça’nın kullandığı analog yöntemin fizikselliği, bir düşünme biçimi olarak kurguyu aktif bir deneyim sahasına taşıyor.

Queer anlatım türüne sahip olan Karagöz tiyatrosunda, Karagöz hilebaz arketipi olarak yer alır. Sergide yer alan sanatçının Görkemli Düşüşler Sirki başlıklı stop-motion tekniği ile üretilen animasyon çalışmasında hilebaz, yarım yamalak gözüken kuklacının kendisiyle yer değiştiriyor. Bu animasyonda yönetmen de bir katılımcı, hatta protagonist olduğu bir karaktere dönüşüyor. Hilebaz, arketipler arasında belirgin bir nitelik taşımayan tek figür olarak izleyici karşısına çıkıyor. Hiçbir özelliği olmayan hilebaz, hikâyenin öznesidir ve potansiyel doludur. Görkemli Düşüşler Sirki’ne dahil olan sanatçının işin kendisiyle örtüşerek, hilebazı oynatan bir hilebaz olarak konumlanması bir mise-en-abyme olma niteliği taşıyor. Mise-en-abyme ise bir imajın içindeki sonsuzluğu imleyen, bakanın resmin içinde görülmesine dair bir kavramdır. Günümüz iletişiminin yüzeyselliğine ve dilin yetersizliğini ele alan sergi, izleyiciye bir güldürü içinde bugünün sertleşmiş koşullarını tekrar deneyimleme fırsatı sunuyor.

​İrem Nalça’nın “Güneşin Duvarı Yok” sergisini 30 Eylül - 6 Kasım tarihleri arasında Simbart Projects Çukurcuma’da ziyaret edebilirsiniz.

0
463
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage