25 EKİM, PAZARTESİ, 2021

Institut français Türkiye’den Ankara Anlaşması 1921: Kolokyum ve Sergi

Institut français Türkiye, Ankara Anlaşması’nın yüzüncü yılı için “Ankara Anlaşması: Bağlam, Müzakere ve Sonuçlar” başlıklı bir kolokyum ve “Ankara Anlaşması (1921 - 2021)” başlıklı sergi düzenliyor. 25 Ekim’de Ankara’da başlayacak olan etkinlikler İstanbul ve İzmir’de de gerçekleştirilecek.

100 yıl önce 20 Ekim 1921’de, Fransa ve Türkiye, düşmanlıklara son veren ve iki cumhuriyet arasında diplomatik ilişki kurulmasının önünü açan Ankara Anlaşması’nı imzaladı. Institut français Türkiye, bu yıldönümünü kutlamak için 25 Ekim 2021’den itibaren farklı etkinlikler gerçekleştirecek. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) iş birliği ile 25 Ekim (bugün) Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek kolokyumda Collège de France profesörü Henry Laurens de dahil olmak üzere Ankara’dan katılan beş akademisyen, Sinan Kuneralp, Claire Le Bras, Jean- François Pérouse ve Mesut Uyar Ankara Anlaşması’nın farklı yönlerini ve ikili ilişkiler ile bölge üzerindeki etkilerini tartışmaya açacaklar.

​Fransız ve Türk diplomatik arşivlerinden az bilinen belgelere dayanan sergi, izleyiciyi 1919’dan 1926'ya Paris ve Anadolu arasında, “Ankara tarihini” yazan ve yeni Fransız - Türk ilişkilerinin kurulmasını sağlayan metinleri ve insanları (yeniden) keşfetmeye davet ediyor. Sergi 26 Ekim - 23 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak. Ankara’dan sonra sergi 5 Kasım - 23 Aralık arasında Institut français Istanbul’da, 2 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında ise Institut français Izmir’de ziyaret edilebilecek.

0
296
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage