29 KASIM, ÇARŞAMBA, 2023

Institut Français d’İzmir’de Yeni Sergi: “Kayıp ve Buluntu”

Küratörlüğünü Burçak Yakıcı’nın üstlendiği “Kayıp ve Buluntu” başlıklı sergi, 13 Ocak 2024 tarihine kadar Institut Français d’İzmir’de sanatseverlerle buluşuyor.

Fransız Kültür Merkezi İzmir’in ev sahipliği yaptığı, proje direktörlüğünü Billur Tansel’in üstlendiği, “Kayıp ve Buluntu” sergisi, Burçak Yakıcı’nın kürasyonuyla Arkas Sanat Merkezi’nin “Nejad Devrim ve Mübin Ohron - İki İmge Yolcusu” sergisiyle bir diyalog içinde kurgulanıyor. Sergide; Can Akgümüş, Furkan Öztekin, Işıl Kurmuş Aleksandrov, İbrahim Karakütük, LÜTFÜ’nün eserleri izleyici karşısına çıkıyor.

Sergi, kimi zaman yeniden gün yüzüne çıkmak isteyen bir hikâyenin peşine düşen, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş buluntu nesneyi ya da bir tekniği oyuncu bir yaklaşımla yeniden yorumlayan ve farklı arayışlara giren sanatçıların işlerini bir araya getiriyor. Öyle ki, bu deneysel yollarla ifade biçimi bulan işler; renk arayışlarında topografik yüzeylerle, kayıp ve buluntuların bir araya gelip nesnelerin yeni boyut kazandığı dokularla ve istemli müdahalelerin yol açtığı görüntülerle izleyiciyi buluşturuyor.

Künye:
1-2. “Kayıp ve Buluntu” Sergisi 
3. Işıl Kurmuş Aleksandrov, 2009, Kolografi ve kağıt üzerine baskılar,  29,7 cm x 42 cm
4. Lütfü, Bir Ters Bir Düz Serisi, 2022 Ebru kağıdı ve kraft kağıdı üzerine ebru, , 34 x 49 cm

0
1330
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage