22 NİSAN, PAZARTESİ, 2024

İnsanüstü Bir İnsanlık Girişimi: “Akademi İçin Bir Rapor”

Fransız sanatçı Mahi Grand’ın vahşi bir hayvanı ehlileştirme fikrinin ardında yatan duyguları bilinçaltının dehlizlerinde keşfe çıktığı grafik kitabı Akademi İçin Bir Rapor, Hasan Can Utku’nun çevirisiyle Desen Yayınları’ndan çıktı.

Grand’ın, Franz Kafka'nın pek bilinmeyen bir öyküsünden uyarladığı bu kitap eskiden maymun olan bir adamın anı kırıntılarını takip ederek insanlık yolunda attığı ürkek adımları cesur çizgilerle buluşturuyor. Kitap; başkalarının boyunduruğu altına girmenin kaçınılmaz sonuçları üstüne düşündürtüyor okurunu.

Henüz beş yıl öncesine kadar maymun olan bir “adam”, yaşadığı muhteşem evrimi raporlamak üzere Bilimler Akademisi'ne davet edilir. Afrika'da yakalanıp kaçırılan maymun-adam, baş döndürücü bir çaba harcayarak bir insanın ortalama kültür düzeyine erişmeyi başarmıştır! Anlattıklarına göre insanların dünyasına girebilmek ve orada kendisini kabul ettirebilmek için olağanüstü bir mücadele vermiştir. Peki ama ne pahasına? Geçmişinden vazgeçmek ona özgür bir gelecek mi vadetmiştir, yoksa konforlu bir yaşamın kapılarını mı aralamıştır? Hele ki, cüzdan kalınlığının her kapıyı açtığı bir dünya düzeninde beyhude sayılabilecek böylesine bir çabaya ne sebep olmuştur?

“Bugün artık o eski maymun gerçekliğime dönemesem de en azından tasvirimin ona uygun olduğuna şüphe yok.”

0
581
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage