08 ARALIK, SALI, 2020

İnsanlığın Hür İradesinin Yansıması

Mahmut Aydın “Sıfır Noktası” isimli sergisi ile Pg Art Gallery’nin yeni lokasyonu Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Pg Art Gallery, yeni lokasyonu Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ne taşınmadan evvel Çukurcuma’daki mekânında açılan “Sıfır Noktası” isimli son sergide, Mahmut Aydın’ın sergi ile aynı adı taşıyan, tek parça figüratif heykel enstalasyonu yer alıyor. 1989 yılında Diyarbakır’da doğan ve insanlığın sosyo-kültürel varlığı ve ortamı arasındaki ilişkiyi sürekli etkileşimlerinde araştıran Mahmut Aydın’ın “Sıfır Noktası” sergisi, alana yerleştirilen metal şemsiyeler, etrafını çevirdiği heykeli maskeleyip tıpkı bir paravan gibi izleyici ile arasana mesafe koyuyor. Heykelin etrafında olup biten şeylerden kendini korumak, daha güvende hissetmek istercesine ardına sığındığı bu şemsiyeler, onun için artık birer koruyucuya dönüşüyor. Bireyin kendisini toplum içerisinde güvensiz hissettiği anlarda devreye giren ve yarattığı kurgu benliği ile gerçek benliğini görünmez kılmayı başarıyor.Her şeye rağmen hakikatle yüzleşerek tamamen arınmış görünen figürü çevreleyen şemsiyelerin birden fazla oluşu, bir yandan anlamı kuvvetlendirirken diğer yandan durağan görüntüye dinamizm katıyor. Galerinin ortasında yaratılan bu kurgusal sahne, izleyiciyi gerçek ve kurgu arasında gidip gelen, çelişkilerle dolu dünyayı sorgulamaya yöneltiyor. Sanatçının heykelleri, insan vücuduyla tezat oluşturan geometrik formlarla, insanlığın hür iradesini etkileyen gelişim ve dönüşüm, çevresel, sosyal, yapay ve doğal koşulları yansıtmayı amaçlıyor.

​Figüratif heykellerinde, dışarıdan dayatılmış en ufak değişikliklere karşı vücudun tutumuna ve hassasiyetine ışık tutmayı hedefleyen Mahmut Aydın’ın "Sıfır Noktası" adlı sergisi, 4 – 27 Aralık 2020 tarihleri arasında Pg Art Gallery’nin Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ndeki yeni mekânında görülebilir.

0
2177
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage