14 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2021

“İçten Dışa” Sergisi Pom Art & Design Levent Galeri’de

Mimar Gizem Büyüktürkoğlu tarafından kurulan Pom Art & Design Levent Galeri, farklı disiplinlerden sanatçı ve tasarımcıların eserlerinin bir araya geldiği “İçten Dışa” başlıklı sergiye 29 Eylül’e kadar ev sahipliği yapıyor.

Yasemin Semercioğlu koordinatörlüğünde düzenlenen “İçten Dışa” başlıklı sergide Arzu Kaprol, Alev Araslı, Canto 21, Ekin Varon, Esat Fişek, Gülfem Kessler, Harun Antakyalı, Hilal Polat, Maria Kılıçlıoğlu Baraz, Sevgi Karay, Tayfun Mumcu ve Tina Varon’un eserleri yer alıyor.

“İçinde bulunduğumuz pandemi süreci her birimizde stres, kaygı ve endişeye sebep olurken, sosyalleşmeye, sarılmaya hasret kaldık. En içe dönük halimize tanık olduk. Kimimiz depresiftik, kimimiz üretken. Sürekli sorgular olduk. Dünya bize neyi anlatmak istiyor? Yoksa ektiklerimizi mi biçiyorduk?

Dünya, içten dışa doğru çalışır. Her çözüm, her iyileşme, içten gelir. Gerçek dediğimiz dünya bunu takip eder. Bu yüzden dünyamızı değiştirme gücümüz var. Muhtemel bir yakın gelecekte, robotlar ve akıllı makineler düşünme, hatta gülme becerisine sahip olabilecekler, ancak hiçbir zaman düşleyemeyecekler. Tüm etkinlikler içinde en insani boyutta olan eylemdir düşlemek. İnsanın iç özüne düşmektir düş…  İnsana has, eşsiz ve belirleyici özelliğimiz ‘düşünmek’ değil ‘düşlemek’tir. Vermek, kendinden vermek demektir. Neysek onu veririz. Bildik ki içeride başlar her şey... Kendimizi gözlemlemek, kendimizi düzeltmektir. Mükemmel ya da korkunç bir dünyanın her haliyle gerçek olabilmesi için önceden hayal edilmiş olması gerekir. Öyleyse biz de yeniden hayal ettik.

​Belki de bulunmaz bir fırsattı tek başınalığımız. Şimdi içeride bulduklarımızı dışa vurma vakti! Sergide yer alan 13 tasarımcı ve sanatçı içeride bulduklarını bizlere yansıtıyorlar. Bu bir kucaklaşma, sarılma, buluşma… Aynı zamanda sanatın tasarıma evrilmesi, tasarımın da sanata…”

0
962
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage