25 KASIM, PERŞEMBE, 2021

Horasan’ın “Öfke, Adalet ve Sükunet Üstüne” Sergisi Artcrowdistanbul’da

Sanatçı Horasan’ın pandemi süreci ve devamında yaşadığımız öfke, adalet ve sükûnet ihtiyacımızdan yola çıkarak Bosch, Goya ve Monet gibi usta sanatçıların izinden bugüne bir bakış sunduğu ve ilk kez soyutlamalara adadığı kişisel sergisi “Öfke, Adalet ve Sükunet Üstüne” 9 Ocak 2022’ye kadar Artcrowdistanbul Online Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Mustafa Horasan’ın (Horasan) soyutlamalara adanan “Öfke, Adalet ve Sükunet Üstüne” başlıklı kişisel sergisinin koordinasyonunu Melike Bayık üstleniyor. Çevrim içi olarak izlenebilecek sergide, Horasan’ın usta ressamlara ithafen ilk kez seyirciyle buluşturacağı soyutlama eserleri bulunuyor.

Sergide sanatçı, yaşadığı kaotik çağı kendi teatral bir yorum ve düzende canlandıran ressam Bosch, İspanyol tarihinin hem parlak hem karanlık devirlerini eserlerinde yansıtan Goya, ışığın peşinde bir izlenimci Monet gibi yaşadığı çağa damgasını vurmuş, akımlara öncülük etmiş usta ressamların tablolarından yola çıkarak, kendi dilinde bambaşka bir görsellikte yeniden yorumladığı tuval üzeri yağlıboya eserleri yer alıyor.

Yaşadığı çağı yansıtan ve geleceğe dair fikirler sunan disiplinlerarası sanatçılara açık online bir sanat ve tasarım galerisi olarak kendini tanımlayan Artcrowdistanbul Online Galeri’de iki ay boyunca izleyiciyle buluşacak olan sergiye çeşitli etkinlikler de eşlik edecek. Sergi hakkında detaylı bilgiye adresine info@artcrowdistanbul.com e-posta atarak ulaşabilirsiniz.

Sergi yazısında Melike Bayık şunları söylüyor: “Horasan’ın sanatçı kariyerinde nadiren bazı dönemler yöneldiği soyut ve soyutlama tuvalleri ile ‘Öfke, Adalet, Sükunet Üstüne’ başlıklı sergisinde izleyici karşısına çıkıyor. Organik figüratif üretimlerinin yanı sıra sadece bu sergisinde bütünüyle figürden uzak, sanat tarihinin dehlizlerinden bugüne güncel yaşamın tüm ataleti ve duygusuyla oluşan soyut ve soyutlama resimler bu serginin en belirgin kimliğini oluşturuyor. Geçmişin önemli sanatçılarının izinde, bugünün dimağını tutan Horasan, figürden soyuta, belirginlikten muğlaklığa geçtiği resimlerinde pastel ve lirik soyutlamalar ile poetik resimler oluşturuyor. Resimlerde yer yer durağan, yer yer de dinamik fırça, spatula ya da akıtma, sıçratma gibi tekniklerle izlenen pastel tonlardaki boyalar gündelik yaşamın iniş ve çıkışları karşısında dünyanın, tarihin ve sanat tarihinin geçirdiği tüm değişken dönemlerin de bir yansımasını sunuyor.”

​Horasan’ın “Öfke, Adalet ve Sükunet Üstüne” başlıklı sergisini 9 Ocak 2022 tarihine kadar buradan çevrim içi olarak ziyaret edebilirsiniz.

0
501
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage