25 EYLÜL, CUMA, 2020

Hikmet Hükümenoğlu’ndan Yeni Bir Roman: Atmaca

Hikmet Hükümenoğlu’nun 90'lardan bugüne uzanan, bir kuşağın hayal kırıklıklarına, kararsızlıklarına, yarım kalan aşklarına, çaresizliğine, öfke ve bekleyişle geçen yaşamına tercüman olduğu romanı Atmaca, Can Yayınları’ndan çıktı.

Öfke, kısa süreli bir delilik hâlidir derler ama bazen çok da kısa sürmez, insanın ömrünü ele geçirir. Hükümenoğlu, Atmaca’da gitgide artan öfkesiyle boğuşan Ömer'in lisede başlayıp kırklı yaşlarına, 90’lardan bugüne uzanan öyküsünü anlatıyor.

“Saat ikiyi on dört geçiyordu. Daha fazla beklemenin anlamı yoktu artık. Ayağa kalkmak için sandalyemi ittiğimde çıkan gıcırtı sınıfta yankılandı. Sami Hoca tahtaya dönmüş bir şeyler yazıyordu, bir tek o duymadı. Huzursuzca kıpırdananlar, öksürenler oldu. Arkamdakilerin gözlerini ensemde hissettim. Midemde ufak çapta bir fırtına kopuyordu. Neden bilmiyorum ama ceketimin önünü ilikledim. Kapıya vardığımda Sami Hoca bana dönüp, "Evladım, gelirken yan sınıftan tebeşir de ister misin sana zahmet," dedi. "Bu düdük kadar kalmış, parmağımdan kayıyor."”

0
2138
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage