Advertisement
25 KASIM, CUMARTESİ, 2023

“Herkes Yolunda” Oyunu İstanbul ve Ankara’da

Echoes Sahne’nin 2023 Mart ayında prömiyerini yaptığı, geçtiğimiz eylül ayında 5. Fringe İstanbul Festivali ile ikinci sezonunu açan Herkes Yolunda oyunu, 27 Kasım’da Kadıköy Boa Sahne’de, 2 Aralık’ta Kumbaracı50’de, 14 Aralık’ta Koma Sahnesi’nde ve 17 Aralık’ta Ankara Aralık Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Yakın çevresindeki insanların aksine “gitme”yi henüz hiç deneyimlememiş genç bir kadının, gitmeye cesaret edişini anlatan Herkes Yolunda, Meltem Gürlevik’in yazıp yönettiği ve aynı zamanda oynadığı ilk oyun olma özelliği taşıyor. Özgün ses tasarımının ve oyuncu bedeninin fiziksel sınırlarını araştırmaya yönelik düzenlenen hareketlerin merkezde olduğu bir hikâye anlatıcılığı biçimi kullanılarak oyunun masalsı dünyası kuruluyor. Oyuncunun, hareket ritmi, zaman, mekân ve seyirci ile kurduğu ilişki sahnede, karaktere özgü olan “oyunsu” tavrı oluşturuyor. Karakterin; kent, sokak ve kadın-erkek ilişkilerine dair meseleleri ile kurduğu ilişki direkt, alaycı ve sorgulayıcı bir tavır üzerinden gerçekleşiyor.

“Karakter, seyirciyle birlikte önce odanın dışından sokağa, sokaktan ormana, denize ve en son bozkıra varan masalsı bir yolculuğa çıkmaktadır. Genç kadın, gitme ve değişme cesaretini kıran toplumsal düzene, ikili ilişkilere, aile yapısına ve büyükşehir yaşantısına karşı dürtüsel tepkiler vermek yerine, kendine özgü alaycı üslubuyla bunları sorgular ve tüm bu olgularla baş etme mücadelesi verir.”

Herkes Yolunda oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Künye:
Yazan, Tasarlayan ve Oynayan: Meltem Gürlevik
Işık Tasarımı: Seril Aksoy
Ses Tasarımı ve Müzik: Doruk Koç
Oyun Asistanı: Gökçe Gizem
Uzun Işık Operatörü: Melisa Damla
Telli Yapımcı: Meltem Gürlevik
Ortak Yapımcı: Gökhan Civan
Yapım: Echoes
Sahne Süre: 60 dk
​Tek perde

0
874
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage