11 TEMMUZ, CUMARTESİ, 2020

Hayvanların Gizli Yaşamı

Ağaçların Gizli YaşamıAğaçların Nasıl Konuştuğunu Duyuyor musun? gibi doğa üzerine yazdığı kitaplar ile tanınan Peter Wohlleben’ın yeryüzünü paylaştığımız türlü çeşit hayvanın hikâyesine yer verdiği kitabı Hayvanların Gizli Yaşamı, Zehra Aksu Yılmazer’in çevirisiyle, Kolektif Kitap tarafından yayımlandı.

Wohlleben, bu kitabında birbirlerine adlarıyla seslenen kuzgunlardan kendi yaptıklarına kafa yorup pişman olan sıçanlara, tavukları kandıran horozlardan sadık domuzlara, utangaç atlardan yas tutan geyiklere ve yavrularını eğiten keçilere kadar pek çok hayvanın hikâyesini anlatıyor.

“Kimisi evimizin sakini, kimisi sokakların, kimisiyle penceremizde karşılaşıyoruz kimisiyle yabanda, ama kesin olan şu ki ne zaman seslerine kulak versek günümüz güzelleşiyor. Ne kadar farkında olduğumuz bir yana onları duyuyor, onları görüyor, onları etkiliyor ve onlardan etkileniyoruz. Bu kitap farklılıklarıyla bizi büyüleyen hayvanlarla duygu, düşünce ve değerler dünyamızdaki ortaklıkları gösteriyor. Bu sayede bizi hayvanlar âleminin diğer üyeleriyle ilgili varsayımlarımızı sorgulamaya ve bizimki kadar kırılgan yaşamlarına iştirak ederken bu bilgiyle hareket etmeye davet ediyor.”

“Geyikler, yabandomuzları ya da kargaların, kendi içinde mükemmel olan hayatlarını yaşarken eğlenebildiklerini de kavrayan biri, kadim ormanlardaki yapraklar arasında neşeyle dolaşan o minik hortumluböceklerine de saygı duyabilir belki.”

0
926
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage