23 ŞUBAT, CUMA, 2024

Hayatın Merkezine Dair: “Kalp: Bir Tarihçe”

Kardiyolog Sandeep Jauhar için bir tutku olan, hayatın motoru olduğu kadar her türden duyguyu barındıran kalbi tüm yönleriyle ele aldığı kitabı Kalp: Bir Tarihçe, Yeşim Seber’in çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Kalple ilgili sorunlar ailesinde büyük travmalar yaratmış, hassas bir yapıya sahip olan Jauhar’a daha çocuk yaşlarda uzman doktorluğa giden yolu açmış. Bir yandan tıp doktorları ve bilim insanlarının giriştikleri kimi tabu yıkıcı deney ve keşiflerin öyküsünü anlatırken bir yandan da bu büyüleyici organın yapısına ve işleyişine açıklık getiriyor. Bununla beraber özellikle modern tıbbın olağanüstü başarılarının yanında yetersiz kaldığı noktalara da işaret ediyor.

​Kalp hastalıklarının hâlen en önemli kamu sağlığı sorunlarından biri olduğunu belirten yazar, kişisel deneyim ve gözlemleri kadar geniş çaplı araştırma sonuçlarına da yer veriyor. Böylece meselenin sadece teknolojik ilerlemeyle çözülemeyeceğini savunarak toplumsal sorunlara ve günümüz insanının ruh haliyle yaşam tarzına da dikkat çekiyor.

0
591
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage