26 EKİM, PAZARTESİ, 2020

Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı

Caspar Henderson’ın Borges’in Düşsel Varlıklar Kitabı’ndan ve ortaçağ hayvannamelerinden esinlenerek kaleme aldığı, evrimin yaratıcılığının insanın hayal gücünden hiç de aşağı kalmadığını gözler önüne serdiği ve Golbanou Moghaddas’in resimlediği çalışması Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı, Deniz Keskin’in çevirisiyle, Metis Yayınları’ndan çıktı.

Dünya hayal bile edemeyeceğimiz varlıklarla dolu, diyor Henderson. Onları koruyabilmek için öncelikle hayal gücümüzü, onların gerçekliklerini daha iyi anlayacak şekilde genişletmemiz lazım. Sevimli yüzüyle aksolotldan tehditkâr görünümüyle dikenli moloka, dayanıklı su ayısından yanardöner Venüs kuşağına birçok sıra dışı hayvanı daha yakından tanımamıza, aşina olduğumuz bazı hayvanların ise bir o kadar sıra dışı özelliklerini keşfetmemize imkân sağlıyor. Bunu yaparken de bilimin yanı sıra edebiyat, sanat, felsefe, mitoloji ve tarihten faydalanarak zengin bir metin ortaya koyuyor.

Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı’nın amacı ele aldığı hayvanları ötekileştirmek değil, bilakis (kendisi de bu kitapta yer alan) insanla diğer hayvanlar arasındaki derin evrimsel bağı, farklarımızın yanı sıra benzerliklerimizi vurgulamak ve bazıları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlara karşı sorumluluklarımızı hatırlatmak.

0
2710
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage