Advertisement
24 KASIM, CUMA, 2023

Hausbühne’nin “Kopenhag” Oyunundan Yeni Gösterimler

Michael Frayn’ın kaleme aldığı, Noyan Ayturan’ın yönetmenliğini üstlendiği, Umut Beşkırma, Yaman Ceri ve Burcu Ger’in rol aldığı, Hausbühne yapımı Kopenhag, 30 Kasım’da DasDas Açık Sahne’de, 4 Aralık’ta ise Zorlu PSM %100 Studio’da tiyatroseverlerle buluşacak.

20. yüzyılın en büyük atom fizikçilerinden Niels Bohr ve Werner Heisenberg 1941 yılında Kopenhag'da tarihin akışını değiştiren bir görüşme yaparlar. Hakkında Hitler için atom bombası yaptığı iddiaları dolaşan Heisenberg, Nazi işgali altındaki Danimarka'ya, yarı-Yahudi eski arkadaşı ve hocası Bohr'u ziyarete gider. Yanlış anlaşılmalar ve belirsizliklerle dolu bu görüşmenin sonucunda İkinci Dünya Savaşı'nın gidişatı ve milyonlarca insanın kaderi belirlenir. Heisenberg, Bohr ve Margrethe'ın huzura kavuşamayan ruhları, hayattayken yanıtlayamadıkları bir sorunun cevabını aramaktadır: ‘Heisenberg Kopenhag'a neden geldi?’

Belirsizlik, bellek, nezaret ve perspektif temalarını konu eden Kopenhag; bilimin ve sosyal hayatın temeli olan "belirsizlik" labirentinde modern fizik, felsefe ve ilişkilere dair bir anlatı kuruyor. Hâkimi, savcısı ve sanığı sürekli olarak değişen sürreal bir davanın etrafında şekillenen sahneleme fikri, politik söylemlerin git gide sertleştiği çağımızda alınan kararlar ve sorumluluklar üzerine etik bir tartışma açıyor.”

Kopenhag’ın 30 Kasım Perşembe saat 21.00’de DasDas Açık Sahne’de gerçekleşecek gösteriminin biletine buradan, 4 Aralık Pazartesi saat 20.30’da Zorlu PSM %100 Studio’da gerçekleşecek gösteriminin biletine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Künye:
Yazan: Michael Frayn
Yöneten: Noyan Ayturan
Çeviren: Noyan Ayturan
Yönetmen Yardımcıları: İrem Dilaver, Cansın Asarlı Dramaturji: Melike Saba Akım
Kostüm Tasarımı: İrem Dilaver
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Müzik: Çağrı Beklen
Afiş Tasarımı: Emre Yunusoğlu – Cansın Asarlı Oyun Fotoğrafları: Emre Yunusoğlu
Reji Asistanı: Sera Armağan

Danışman: Ferdi Çetin
​Oyuncular: Umut Beşkırma, Yaman Ceri, Burcu Ger

0
542
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage