28 KASIM, SALI, 2023

Haruki Murakami’nin Öyküleri Bir Arada: “Ortadan Kaybolan Fil”

Haruki Murakami’nin 1980-1991 yılları arasında yazdığı, aralarında Şüphe (Burning) adıyla filme uyarlanan “Ambar Yakmak”ın da yer aldığı 17 öyküsünden oluşan kitabı Ortadan Kaybolan Fil, Ali Volkan Erdemir’in çevirisiyle Doğan Kitap’tan çıktı.

Kitap olarak önce İngilizcede yayımlanan öykülerin bazıları kitap olmadan The New YorkerPlayboy gibi dergilerde yer aldı. Ortadan Kaybolan Fil, Murakami edebiyatının kaynaklarına dair çok önemli ipuçları veren, yazarın 1Q84Zemberekkuşu’nun Güncesi gibi kült eserlerinin çıkış noktası olan öykülerden oluşuyor.

“Sana yardım etmeme izin verirsen bir şeyler değişebilir” diye fısıldadı cüce.
“Nasıl bir yardım bu?” diye merakla sordum hemen.
“Dans etmek. O kız dansı seviyor. Bu yüzden o kızın önünde iyi bir şekilde dans edersen o kız senin olur… Bir yolu var. Eğer o kızı gerçekten istiyorsan. İstiyor musun?”
“Evet, istiyorum” dedim.
“Zor bir şey değil. Ben senin içine gireceğim. Senin bedenini ödünç alarak dans edeceğim.” 
“Ama bu dediğin gerçekten yapılabilir mi?”
“Yapılabilir. Bunu yaparsam o kız kesinlikle senin olur. Sana garanti ederim. Sadece o kız değil. İstediğin her kız senin olabilir. Ama bir şartım var. Öyle zor bir şart değil ama yine de bir şart…”
“Nasıl bir şart bu?”
“Önce bedenine gireceğim, sonra dans salonuna gidip o kızı dansa kaldıracağım. Sonra senin için o kızı elde edeceğim. Bu sırada sen tek kelime bile etmeyeceksin… Hiç ses çıkarmayacaksın. Şartım bu.”

0
1296
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage