15 KASIM, ÇARŞAMBA, 2023

Halil Altındere’nin Yeni Sergisi “A Brief History of My Last Three Years” Pilot Galeri’de

Halil Altındere’nin son üç yılda ürettiği heykel, video, tuval ve halılarından oluşan “A Brief History of My Last Three Years” başlıklı kişisel sergisi 23 Kasım’dan itibaren Pilot Galeri’de sanatseverlerle buluşacak.

“A Brief History of My Last Three Years” sergisinde Halil Altındere’nin popüler kültür, gelenek, gelecek, sınır ötesi siyasetin meşruiyeti, savaşların, sanatın ve paranın insansızlaştırılması, sanatın da içinde olduğu yapıların iktidar çözümlemelerine odaklandığı yirmiden fazla eseri izleyici karşısına çıkıyor. Altındere, son üç yıla odaklanan sergisinde, siyaset, teknoloji, militarizm, kripto sanat, kültür-sanat kurumları, kamusal-özel alan kavramlarını sorguladığı 3 ana aks üzerinde şekillenen bir dizi eser üretiyor.

Yaşamı ile sanatı arasında neredeyse filtresiz bağlar kuran sanatçının üretimlerinde, dünyayı sarsan pandemi kadar, bireysel yaşamındaki yeni “baba” rolü de eserleri üzerinden okunabiliyor. Pandemi etkisindeki üretimleri, “mekân” ve “sanatın dolaşımı” üzerinden hayatı/sanatı yeniden düşünmeye ve yeni yollar (kısa videolar, bronz heykeller, halılar vb.) aramaya kapı açarken, “baba” rolü, Star Wars kahramanlarının, kaykayların ve bilumum hayvanların sanatına sızdığı yeni bir döneme işaret ediyor. Sanatçının son yıllardaki geleneksel sanatlara özellikle “minyatür” sanatına ilgisi, yapay zekâ teknolojisini kişisel asistan olarak kabul edip işlerinin üretim sürecinde aktif rol vermesiyle sonuçlanırken, bir dakikalık videoları, online platformların “stream”lerine sızıyor, sanatın deneyim alanlarını çeşitlendiriyor. Sanatçı, savunma/saldırı araçlarına ve bu araçların görev tanımlarının ötesinde taşıdıkları anlamlara ilgisini bir dizi eserde gözler önüne seriyor.

Halil Altındere’nin “A Brief History of My Last Three Years” sergisini 23 Kasım 2023-13 Ocak 2024 tarihleri arasında Pilot Galeri’de ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1. Halil Altındere, Siha Hali 1, 2023 190x280cm
2. Halil Altındere, Star Wars Royal Hunt, 2023 Murakka
3. Halil Altındere, İstanbul, 2023 video
​4. Halil Altındere, Troy Wars, 2023 video

0
1692
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage