01 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2022

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” Sergisi Brieflyart’ta

Brieflyart, sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” başlıklı sergisine 4 Ağustos - 18 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

“Karma” başlıklı sergide Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yağlıboya tuval eserleri ve fine art edisyonlu baskı çalışmalarının yanı sıra baskı üzerine sanatçının müdahale ettiği karışık teknik eserleri de olmak üzere 30’dan fazla eseri yer alıyor.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, söyleşilerinde maviden, yeşilden, elmadan söz eder. Mavi ile yeşilin birbirine girdiği, elmaların yetiştiği bir Anadolu kenti olan Ordu’da büyümüştür. Kuşlar, salt simgesel figürler değil, büyüdüğü koşullardan kalan imgelerdir. Renk ve biçim, çocukluğunun görsel belleğinden derledikleri ile ortaya çıkar.

Öyküsellik, keskin bir ironi ile kesişir onun yapıtlarında, bakışta anlam netleşir. Gürbüz Doğan, anlatır; birkaç çizgi, imge ve figürle… Kedilerin ironik bakışı, kuşların umudu, kitapların ağırlığı, zamanın saatlerle ortaya çıkan kaotik devinimi, merdivenlerin yukarıya sonsuza uzanışı, bazen yaşamımızda iz bırakmış kimliklere saygı duruşu; salt sanatçının değil bütün bunları içselleştirmiş diğerlerinin de seçimidir. Sanatçı malzemesini seçer, onu tekniği, birikimi, duyarlılığı ile harmanlar. Sonunda izleyiciye kalan kendi seçimleriyle yüzleşmedir.

Çalışmaları 30’a yakın ülkede yayımlanan sanatçının illüstrasyonları The New Yorker Dergisi’nde sekiz defa kapak olarak kullanıldı. Ayrıca Forbes Dergisi’nde, New York Times Real Estate ekinin kapağında, op-ed sayfası ve Book Review ekinde illüstrasyonlarına yer aldı. 27 uluslararası, 44 ulusal olmak üzere toplam 71 ödül alan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kadrosunda öğretim üyesi olarak görevine devam ediyor.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” başlıklı sergisini 4 Ağustos - 18 Eylül tarihleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edebilirsiniz.

​Adres: Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt. No:43 A Beyoğlu İstanbul

0
4454
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage