22 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2024

Günlük Yaşamlardan İlginç Manzaralar: “Herkes Her Yerde”

Kristin Roskifte’nin yazdığı ve resimlediği, yeryüzünün farklı köşelerinde bir araya gelmiş hareket hâlindeki insanların günlük yaşamlarından ilginç manzaralar sunduğu kitabı Herkes Her Yerde, Ümit Mutlu’nun çevirisiyle Desen Yayınları’ndan çıktı.

Herkes Her Yerde, “Hayat, sonsuz bir yolculuğa benzer,” görüşünü destekleyen kurgusuyla seyahat etmenin, gezip görmenin, yaşayarak öğrenmenin insana kattığı artı değerlerin altını çiziyor.

“Yörüngede durmadan hareket eden sekiz milyar dünyalıyız. Peki nereye gidiyoruz? 
Birimiz, an itibarıyla yağmur ormanlarında nesli tükenmekte olan bir hayvanla karşı karşıyayken bir diğerimiz Norveç fiyortlarının büyüsüne kapılmış vaziyette. Güney Kutbu'nu görmek için yanıp tutuşanlar ve hatta özgürce uçup istediği yere gidebilen küçük kuşu kıskananlar bile var aramızda!
Kimimiz hayatının ilk seyahatine çıkmaya hazırlanıyor, kimimiz ise dünyayı yepyeni gözlerle görecek olmanın sabırsızlığını yaşıyor. Ay'a ayak basmayı düşleyen çocuğu ve zaman yolcularını unutmak da olmaz tabii! 

Bir yerden başka bir yere gitmenin arzusuyla onbinlerce yıldır yollardayız. Atların, eşeklerin belki de fillerin sırtında başlayan yolculuğumuzun hızı bugün ses hızıyla yarışıyor olsa da ilk günkü heyecanımız hiç dinmedi. Zaten bilmediğimiz bir yerde, tanımadığınız insanlarla bir araya gelmekten daha keyifli ne var ki şu hayatta?

​Lakin, nereye gidersek gidelim, aslında sekiz milyarımız da bütün sınırlara inat aynı yere, birlikte gidiyoruz. Evet, sen de bizden birisin!”

0
777
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage