22 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2024

Grammy Adayı “Bir İstanbul Çelebisi” Türkiye Prömiyerini CRR’de Yapacak

Bu yıl A Gentleman of Istanbul (Bir İstanbul Çelebisi) isimli albümüyle Grammy Ödülleri’nde En İyi Klasik Müzik Kaydı dalında aday gösterilen Mehmet Ali Sanlıkol, 24 Şubat’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Konserde Sanlıkol’a orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Mehmet Ali Sanlıkol’un “Bir İstanbul Çelebisi” adlı eserinin Türkiye prömiyerinin gerçekleşeceği bu konserde ayrıca G.F. Handel’in “Julius Caesar Mısır’da Uvertürü” ve W. A. Mozart'ın “Senfoni No 41 ‘Jübiter’, Do Majör, KV 551” eserleri de yorumlanacak. Çalışmalarını Boston, Massachusetts'te sürdüren Prof. Mehmet Ali Sanlıkol, müzikal mirası ve kültürel kökenleri arasında köprüler kurarak, geleneksel Türk müzikleri ile Batı müziğini başarıyla harmanlayan eserler üretiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti asıllı olan ve New England Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapan Sanlıkol, Turkish Hipster ve A Gentleman of Istanbul gibi albümleri ile uluslararası müzik dünyasında önemli bir yer edindi.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden esinlenerek; yaylılar, vurmalılar, piyano, ud, ney ve tenor için bestelenmiş dört bölümlük bir senfoni olan A Gentleman of Istanbul, En İyi Klasik Müzik Kaydı dalında bu yıl Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi. Eser, Müslüman kimliğine, Evliya Çelebi’nin kozmopolit dünya görüşü üzerinden yeni bir perspektif sunuyor. Eserde, bilimden trajediye, fanteziden tarihe, Evliya'nın seyahatnamesinde karşılaşılan çeşitli öğeler vurgulanıyor. Beste, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinden seçilen öğeleri modern bir müzikal dil ile yorumluyor. “Viyana'nın Saatleri ve Çanları” bölümü Bartok etkileri taşırken, “Kaya Sultan’ın Ölümü” bir caz baladı olarak piyanonun etrafında şekilleniyor. “Vejetaryen Dervişler” bölümü, ney eşliğinde Türk Tasavvuf ve Afrika müziklerinin bir karışımı olarak sunuluyor. Son bölüm olan “Büyük İskender”, klasik Osmanlı/Türk müziği özelliklerini bünyesinde barındırırken, metnin programatik doğası sanatçıya özgürlük alanı sağlıyor. Sanlıkol’un 17. yüzyıl Osmanlı kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini bir senfoni aracılığıyla sunmayı hedeflediği bu eseri, dinleyenleri konser müziği, caz, Afrika poliritimleri ve geleneksel Türk müziklerinin çeşitli tarzları arasında bir yolculuğa çıkarıyor.

​24 Şubat’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşecek konserin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0
598
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage