03 EKİM, PERŞEMBE, 2019

Gizli Açık Göndermelerle Dolu Bir Roman: Hayvan Müzesi

Latin Amerika edebiyatının dikkat çeken yazarı Carlos Fonseca’nın yayımlandığı yıl El Mundo / El Cultural tarafından 2017’nin En İyi Kitabı seçilen romanı Hayvan Müzesi, Metis Yayınları tarafından Roza Hakmen’in çevirisiyle okura sunuldu.

Yirmi birinci yüzyılın beklenti ve heyecanla dolu arifesinde, Karayipli bir müzebilimci ünlü bir moda tasarımcısından bir davet alır: Ortak tutkuları olan hayvan dünyasındaki esrarengiz biçimler üzerine birlikte bir sergi açacaklardır. Ancak tuhaflıklarla dolu nice buluşmanın ardından proje silinip gider, tasarımcı genç kadın ortadan kaybolur, ta ki yedi yıl sonra müzebilimciye kadının ölüm haberiyle birlikte kendisine bırakılmış zarflar dolusu arşiv belgesi ulaşıncaya kadar.

Belgeleri inceledikçe tasarımcının gizemli aile tarihini deşifre eden ipuçları çıkar ortaya; Latin Amerika’nın tropikal ormanlarında güneye doğru yapılan siyasi bir hac yolculuğunun fonunda yıkımın doğal tarihi belirir. Farklı anlatıcıların farklı tarihlerde verdikleri bilgilerin peşinde polisiye bir kurguyla açılan roman, Subcomandante Marcos’tan W. G. Sebald’a, Marx’tan Walter Benjamin’e, Edward Hopper’dan Francis Alÿs’in yapıtlarına gizli açık göndermelerle okuru görünen ile gizlenen, yalan ile hakikat, hukuk ile adalet, sanat ile gerçek üzerine düşünmeye davet ediyor.

Görsel: Francisco Toledo. Untitled, 1940

0
1461
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage