04 EYLÜL, PAZARTESİ, 2023

Galerist’ten Yeni Sergi: “Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikâyeden Kesitler”

Galerist, Hüseyin Bahri Alptekin’in “Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikâyeden Kesitler” başlıklı kişisel sergisini 11 Eylül - 28 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Gündelik hayattan beslenen, ortaya çıkan eserden daha çok onu meydana getiren sürece önem veren bir sanatçı olan Hüseyin Bahri Alptekin’in “Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikâyeden Kesitler” sergisi kendisinin hayatı yaşayış şekli, eserleri, hocalığı, seyahatleri, diğer sanatçılarla iş birlikleri, dostları bir araya getirişi ile tüm bunların etkileri üzerine kurgulanıyor. Beraber çalışma ve kolektif üretimlerle ilgilenen, yıllar içinde birden çok sanatçı kolektifinin kurulmasına öncülük eden Alptekin’in bu sergide yer alan eserlerinin birçoğu o dönemi farklı noktalardan bugüne taşıyor. Bu fikirden yola çıkan sergide, Hüseyin Bahri Alptekin’in yanı sıra Can Altay, Thomas Büsch, Tunç Ali Çam, Grip-in, Ayhan Hacıfazlıoğlu, Minna Henriksson & Staffan Jofjell, Şirin İskit, Emre Koyuncuoğlu, Michael Morris, Serkan Özkaya, Camila Rocha, Vahit Tuna ve Nalan Yırtmaç’ın eserleri bir araya geliyor.

Serginin küratörü Pelin Uran şu sözlere yer veriyor: “Sanat hayatının tamamında yaptığı işleri felsefi temele oturtmuş, herkesin hayatının bir döneminde felsefe okuması gerektiğine inanan Alptekin’in, hayatta bırakacağı izi de düşünmüş olması; ürettiği her işte, düşündüğü her kavramda iz bırakma arzusunun tesiri hissediliyor. Sergi, sanatçının ölümünden 15 yıl sonra bu izleri takip etmek açısından da önemli.”

Emre Koyuncuğlu’nun 11 Eylül Pazartesi günü gerçekleştireceği performans ile açılacak “Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikâyeden Kesitler” sergisi 28 Ekim tarihine kadar Galerist’te ziyaret edilebilir.

Künye:
1. Hüseyin Bahri Alptekin, “H-faktörü: Misafirperverlik/Husumet”, 2003-2007, Otel tabelası, 37 x 65 x 18 cm, Ed. 3/3 + 1 AP. Sanatçının varisleri ve Galerist'in izniyle.
​2. Ayhan Hazıfazlıoğlu, “Hüseyin Bahri Alptekin ‘Bir Kaçış Hikayesi’” 2023. Müzik: Orçun Baştürk. (Salt Araştırma, Hüseyin Bahri Alptekin Arşivi'nde bulunan, Danila Cahen’in 2005 yılında Alptekin ile gerçekleştirdiği röportajdan alıntıdır.)

0
2384
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage