05 EYLÜL, SALI, 2023

Galeri Siyah Beyaz’dan 40. Yılına Özel Sergiler

1984 yılından itibaren birçok sanatçı, sergi ve yapıta ev sahipliği yapan Galeri Siyah Beyaz, 2023-2024 sezonu itibariyle 40. yılını kutluyor.

Galeri Siyah Beyaz’ın kırkıncı yılında sezon boyunca devam edecek sergiler, sanatçı eşleşmelerinden oluşuyor. Bu sergilerin üretim sürecinde eşleşen her iki sanatçı, zamanlarını ve mekânlarını birbirleri ile paylaşıyor. Tüm bu paylaşımlar, eşleşen sanatçıların imgeleri, renkleri, malzemeleri ve kelimeleri üzerinden ortak bir üretim olarak sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Bu ortak çalışmaların oluşturduğu düşünsel ve fiziksel bir aradalık farklı ilişkilenmeleri de beraberinde getiriyor. İlk günden bu yana galerinin her anına tanıklık eden kuşaktan galeriye henüz dahil olan genç sanatçılara kadar farklı eşleşmelerin yer aldığı 40. yıl, yeni karşılaşmaların ve hikâyelerin başlangıcı oluyor.

“Etimolojik, sosyolojik, tarihsel, mitolojik olarak farklı temsilleri olan kırk, sayı olarak en yalın hâliyle çokluk ifade eder. Bu çokluk, Galeri Siyah Beyaz’ın kırk yıl boyunca aynı lokasyonda ve çeşitli içeriklerle devam eden sürecinin bir temsili olur.

Siyah Beyaz için kolektif çalışma hâli gündelik yaşamın içinden gelen doğal bir durumdur. Bu, bir taraftan üretimi diğer taraftan da yaşamı temsil eder. Sanat üretiminde kolektif çalışma pratiğinin malzemeden nakliyeye kadar çok çeşitli kombinasyonları ve ilişkileri vardır. Sanatçısı, izleyicisi, küratörü, mekânı ile sanat, kendi içinde farklı ortaklaşmalar içerir. Burada en görünür ve duyulur olanı ise sanatçıların birlikte çalışma pratiğidir. İki sanatçının bir araya gelişindeki dinamikler tarih boyunca pek çok değişkene sahiptir. Çocukluk arkadaşlığından okul arkadaşlığına, aynı atölyeyi paylaşmaktan aynı evi ya da yaşamı paylaşmaya kadar giden birçok farklı bir araya gelişler vardır.”

Sergi Programı:
Sinan Logie - Hayri Şengün / 22 Eylül - 21 Ekim 2023
Ebru Döşekçi - Seçkin Pirim / 27 Ekim - 25 Kasım 2023
Yılmaz Aysan - Ela Cindoruk / 1 Aralık - 30 Aralık 2023
Alev Ermiş Mavitan - Bihrat Mavitan / 5 Ocak - 3 Şubat 2024
Günnur Özsoy - Nevzat Sayın / 9 Şubat - 2 Mart 2024
Ardan Özmenoğlu - Gökhan Tüfekçi / 22 Mart - 27 Nisan 2024
​Ali Kotan - Murathan Özbek / 3 Mayıs - 1 Haziran 2024

Künye:
1. Galerinin Girişi
​2. Galerinin ismini aldığı şömine

0
1057
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage