15 KASIM, ÇARŞAMBA, 2023

GalataPerform’dan Yeni Gösterimler

GalataPerform’un kasım programı kapsamında FairflyMedea’ya Göre Ahlak ve Kalanlar oyunları çeşitli sahnelerde tiyatroseverlerle buluşacak.

Mark Levitas’ın yönettiği Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen’in rol aldığı Fairfly, 28 Kasım’da 1948 Atlas Sahnesi’nde gala yapacak. Yeşim Özsoy’un yönettiği Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 16 Kasım Perşembe 21.00’da DasDas Açık Sahne’de izleyicilerle buluşacak. Yeşim Özsoy’un reji koltuğunda oturduğu Nilay Erdönmez, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Kübra Balcan ve Suna Keskin’in rol aldığı Kalanlar ise 20 Kasım Pazartesi 21.00’da DasDas Açık Sahne’de olacak.

Katalan oyun yazarı Joan Yago’nun ekibi La Calòrica ile kaleme aldığı Mark Levitas’ın yönettiği ve Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen’in rol aldığı Fairfly, kendi şirketini kurmaya götüren motivasyonları sorguluyor ve bir iş projesinin ilk hayaliyle gerçeklik arasındaki boşluğu bolca mizahla ortaya koyuyor. Yago’nun neoliberal söylem, başarı ve çok para kazanma takıntısı hakkında dramla komediyi harmanladığı oyununun okuma tiyatrosu ve söyleşisi Yeni Metin Festivali 10 kapsamında Cervantes Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleşti.

Oyunlarında savaş, göç, ırkçılık, şiddet, dil, tutku ve miras üzerine odaklanan İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın kaleme aldığı Medea’ya Göre Ahlak, Euripides’in Medea tragedyasından hareket ederek kadın ve ahlak konularını tartışmaya açıyor. Yeşim Özsoy’un yönettiği Medea’ya Göre Ahlak’ın oyuncu kadrosunda Şenay Gürler ve Özgün Çoban yer alıyor. Yazarın “Bir kadın, bir anne ve bir mülteci olarak Medea’yı anlamaya çalıştım” dediği Medea’ya Göre Ahlak’ta insanlığın en eski tartışma alanlarından biri olan ahlak, bir karakter olarak izleyiciyle buluşuyor.

Itır Karabulut’un kaleme aldığı Yeşim Özsoy’un rejisiyle sahneye taşınan Kalanlar, Şükran Hanımdan kalanları toplamak için onun evinde buluşan beş kadının eşyalarla ve birbiriyle olan ilişkilerini trajikomik bir şekilde anlatıyor. 2019 yılında GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Festivali 8’de “Senenin Oyunu” ödülünü kazanan oyunda Nilay Erdönmez, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Kübra Balcan rol alıyor. Oyunda usta oyuncu Suna Keskin de ekran oyuncusu olarak yer alıyor.

FairflyMedea’ya Göre Ahlak ve Kalanlar oyunlarının biletleri Mobilet üzerinden satın alabilirsiniz.

0
430
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage