01 KASIM, PAZAR, 2020

Feramuz Pis! Prömiyerini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Yapıyor

Farklı tiyatro biçemlerinin armonisiyle düş ve gerçeğin sınırlarının ortadan kaldırmasıyla dikkatleri üzerine çeken TiyatroDEA’nın ilk oyunu Feramuz Pis! prömiyerini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapacak.

Oyun, festival kapsamında 29-30 Kasım’da Fişekhane’de tiyatroseverlerle buluşacak. Sema Elcim’in yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönettiği Feramuz Pis!, seyirciye Feramuz ile doğdukları topraklardan uzakta, dev bir şehrin içindeki minik evlerinde, özel gereksinimli bir bireye sahip olmanın getirdiği sorumlulukla bir arada durabilmenin yolunu ve kendileri olabilmenin çaresini arayan ailesinin -Feramuz’un düş gözü sayesinde- "büyülü gerçek" hikâyelerine tanık olma vaadi sunuyor.

Altı oyuncunun meydana getirdiği ansambl; Çiçek Dilligil, Çağdaş Tekin, Aybanu Aykut, Batur Belirdi, Melisa Berberoğlu ve Burak Uyanık’tan oluşuyor. Yardımcı yönetmenliğini ve ışık tasarımını Ayşe Ayter’in üstlendiği oyunda sahne tasarımı Makbule Mercan’a, müzik tasarımı Vehbi Can Uyaroğlu’na, dövüş koreografisi Çağdaş Tekin’e ait.

İstanbul Feriköy’de yaşayan Mardin göçmeni Süryani bir ailenin gözbebeği.
Anne ve babasının arasındaki kan bağı sebebiyle doğuştan özel gereksinimli bir genç.
Gelenek ile gelecek arasında sapasağlam durmaya çalışan Zahide ile
Gerçeğin sert yüzünü hep tebessümle karşılayan Nebil’in en büyük evlâdı.
İmkânsız bir aşkın peşinde koşan Can’ın ve
Daha iyi bir hayatın hayaliyle sabırsızlanan Emel’in ağabeyi.
Hiç büyümeyen çocuk.
Süper kahramanlara, müziğe, belgesellere ve ateşe tutkun.
Kendi deyimi ile “pis”, annesine göre “güneş yüzlü, badem gözlü, mis kokulu FERAMUZ”

Feramuz Pis! Oyununu 24. Tiyatro Festivali kapsamında 29 Kasım saat 18.00’de, 30 Kasım’da ise saat 20.30’da Fişekhane’de izleyebilirsiniz. Oyunun biletlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

0
2126
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage