17 NİSAN, CUMARTESİ, 2021

Feminist Ütopyanın Temel Metinlerinden: Houston, Houston Duyuyor Musun?

James Tiptree, Jr.’ın ötekilikten cinsiyete, gerçeğin yanıltıcılığından insanın evrendeki yerine kadar pek çok konuda kaleme aldığı eseri arasından öne çıkan Houston, Houston Duyuyor Musun?, Begüm Kovulmaz’ın çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Alice B. Sheldon 1967 yılında James Tiptree, Jr. adıyla bilimkurgu yazmaya başladığında kimse onun bir kadın olduğunu bilmiyordu. Gerçek ortaya çıktığında ise insanlar ne şaşkınlıklarını gizleyebilmiş ne de yazarı takdir etmekten kendilerini alabilmişti. Bu kitapla Tiptree, feminist ütopyanın temel metinlerinden birine imza atıyor.

“İnsanlık tarihinde Güneş’e gerçekleşen ilk sefer. Bu seferden başarıyla dönen Güneşkuşu ve üç kişilik mürettebatı. Beklenmedik şekilde uzayan bir rota. Telsizin diğer ucunda tüm iletişim girişimlerini yanıtsız bırakan Houston. Sinyallerini yakalayıp iletişime geçen başka bir uzay aracı.

Erkeklerden oluşan ve araçları hasar aldığı için tahmini bir rotayla Dünya’ya dönmeye çalışan astronotlar, mürettebatı kadınlardan oluşan bir uzay gemisiyle derin uzayda karşılaştığında dehşet ve umut karışımı bir hisse kapılır.

​Bu yabancı gemidekiler, Güneşkuşu’nun yüzyıllar önce kaybolduğunu söyler. Belli ki karşılarında onları kandırmak isteyen başka astronotlar ya da uzaylılar vardır. Ama ya söyledikleri doğruysa ve geride bıraktıkları hayat artık tarih olduysa?”

0
485
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage