21 HAZİRAN, CUMA, 2024

ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nun Yaz Programı Belli Oldu

ENKA Sanat’ın açık hava mekânı ENKA Açıkhava Tiyatrosu, 27 Haziran-04 Eylül tarihleri arasında konserler, tiyatrolar, müzikaller, performans ve stand up gösterilerinden oluşan etkinlik programına ev sahipliği yapacak.

Program kapsamında yapım sponsorluğunu ENKA Sanat’ın üstlendiği Işıl Kasapoğlu belgeseli 10 Temmuz’da prömiyer yaparken, Başka Sinema iş birliğinde hazırlanan film gösterimleri 1-28 Ağustos tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak. Yapımcılığını Porte Film, yönetmenliğini ise Selçuk Metin’in üstlendiği belgeselin proje danışmanlığını Serkan Keskin, görüntü yönetmenliğini Emre Okur yaptı. Belgesel, Işıl Kasapoğlu’nun tiyatroyla tanıştığı ilk günden bugüne dek dolu geçen sanat hayatını ve yer yer özel hayatından kesitleriyle izleyiciye sunacak. Işıl Kasapoğlu belgeseli, 10 Temmuz akşamı prömiyerini yaptıktan sonra 4 Eylül’de de gösterilecek.

Etkinlikler 27 Haziran’da Türk pop müziğinin önemli kadın vokallerinden Sertab Erener ile gitarist, söz yazarı ve besteci Emre Kula konseriyle başlayacak. Komedyen Kaan Sekban “Tek Kişilik Gösteri” ile 1 Temmuz gecesi ENKA Açık Hava Tiyatrosu’nda izleyicilerle buluşacak. Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say ile flüt sanatçısı Aslıhan And, 5 Temmuz'da ENKA Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek ilk düo konserle sanatseverlerle bir araya gelecek.  Konserde ilk olarak Fazıl Say, G.Gershwin’in eserinden uyarladığı “Summertime”ı ve pandemi döneminde bestelediği “Yeni Hayat”, Op.99 piyano sonatını çalacak. Ardından Fazıl Say ve Aslıhan And, F. Schubert’in “Arpeggione”, La minör D821 ve C. Franck’ın “La majör” piyano ve flüt sonatı eserlerini yorumlayacaklar. Konserin sonunda ise yine çok özel bir eser yer alacak; Fazıl Say’ın piyano ve flüt için bestelediği “Portreler”, Op.101. Sanatçının Türkiye’de kültür sanat hayatına yön vermiş veya katkı sağlamış değerli isimlere ithafen bestelediği ve tamamı sekiz portreden oluşan eserin “Babam Ahmet Say” ve “Şarık Tara” bölümleri gecede dinleyenlere sunulacak. Kenan Doğulu, 8 Temmuz gecesi İhtimaller caz projesi ile ilk kez ENKA Açık Hava Tiyatrosu’na konuk olacak. Konserde Doğulu’nun hit parçaları caz müziğiyle bir araya gelecek.

ENKA Açık Hava Tiyatrosu, 12 Temmuz’da Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Hamiyet müzikaline ev sahipliği yapacak. Peyk’in ilk müzikali olma özelliği taşıyan ve gerçek bir hikâyeden uyarlanan Hamiyet, 80’ler darbesiyle birlikte daha da yoksullaştırılan ve dayanışma hakkı elinden alınan fabrika işçilerinin dünyasında hem bir emekçi hem anne hem de kadın olmanın tüm yükünü sırtlamış bir hayalperestin, yani Hamiyet’in hikâyesine odaklanıyor. Kerem Kurdoğlu’nun yazdığı ve Naz Erayda ile birlikte yönettiği, ses, söz ve hareket parçalarından oluşan, alıştığımız tanımlara sığmayan bir gösteri olan Geçen Gün, 19 Temmuz akşamı ENKA Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Anadolu ezgilerini, Türk Halk Müziği eserlerini yerel enstrümanlar ile Batı müziği enstrümanlarını harmanlayıp altyapılarıyla düzenleyerek kendi tarzlarını oluşturan Barabar, 22 Temmuz’da ENKA Açık Hava Tiyatrosu’nda sahne alacak. Kargo ve Mor ve Ötesi gruplarıyla tanınan Koray Candemir ve Harun Tekin, 24 Temmuz’da ENKA Açık Hava Tiyatrosu’nda buluşacak. İkili, 10 yıldır gerçekleştirdikleri özel gösterileri Şakalı Akustik ile seyircilerle bir araya gelecek. Redd’in 2010 yılında gerçekleştirdiği “Softcore” adlı konuklu akustik konser serisi, yıllar sonra 26 Temmuz’da Enka Açık Hava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluşacak.

​ENKA Sanat’ın programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
1247
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage