15 KASIM, ÇARŞAMBA, 2023

Eldem Sanat Alanı’ndan Yeni Sergi: “Elinin Emeği, Gözünün Nuru”

Maury Vaughan ve Melike Taşcıoğlu Vaughan’ın “Elinin Emeği, Gözünün Nuru” sergisi, 19 Kasım 2023-21 Nisan 2024 tarihleri arasında Eldem Sanat Alanı Dalyancı Konağı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Bir sanatçı kitabı olarak tasarlanan “Elinin Emeği, Gözünün Nuru”, Eldem Sanat Alanı Dalyancı Konağı’nın ortamında bir sergi olarak yeniden şekillendi. İnşaat molozları bölgesinden başlayıp buluntu nesnelerin keşfiyle devam eden sergi, ister sözcükler aracılığıyla olsun ister sessiz, o nesnelerin bizimle nasıl konuşabileceklerine dair bir yolculuğa çıkarıyor. SAHA Sürdürülebilirlik Fonu desteği ile yayımlanan kitap, sergi açılışı ile birlikte ilk kez ziyaretçilerle buluşacak.

“Şehrin güneyinde, Tepebaşı ile Odunpazarı sınır hattına yakın bir tepe üzerinde bulunan doğal çevre, yıkım ekiplerinin ihmalkâr bir şekilde terk ettiği inşaat molozları ile tahrip edilmiş durumda. Bu bölgede ikâmet eden ve günlük yürüyüşleri sırasında burayı keşfeden Melike ve Maury çifti, ağır tuğla ve beton enkazları arasında eski fotoğraf ve mektupların yanı sıra el yapımı antika kumaş ürünlerinden oluşan bir koleksiyon bulurlar. Büyük bir merakla kurtarabildikleri her şeyi toplarlar. 

Bu toprakların tarihi, asker ve derviş gibi temsil edilen soylu ve kahraman erkeklerin imgeleri ile dolu. Son birkaç on yıldır, birçok kişi tarihi anlatılarda kadınlara daha fazla yer açmak için çaba sarf etmekte. Kadınların katkıları genellikle ev ve aile gibi özel alanlara indirgendiğinden, onların hikâyelerini ortaya çıkarmak için (bazen kelimenin tam anlamıyla) biraz kazı yapmak gerekiyor. Sabırlı ve metodolojik bir uygulama alanına sahip olan arkeolojinin aksine Melike ve Maury parçalı bir anlatı kullanarak, gizemli bir kadının hayatını sanat, zanaat, biyografi ve toplumsal yorum aracılığıyla canlandırmaya çalışıyorlar.”

Adres: Akcami Mh. Mumcu Sk. No:3 Odunpazarı/Eskişehir

0
1008
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage