17 KASIM, CUMA, 2023

Efes Deneyim Müzesi Açıldı

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti içinde ağustos ayında açılan Efes Deneyim Müzesi, yeni bir müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerini antik çağda yolcuğuna çıkarıyor.

Efes Deneyim Müzesi, ziyaretçilerine “immersive” teknolojilerle Antik Efes’te günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyime fırsatı sunuyor. “Immersive” teknolojiler, izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikâyeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi, Efes Antik Kentinin içinde, ünlü Antik Tiyatro’nın hemen karşısında yer alıyor. Üç ayrı salonda Efes’in kuruluşunun, büyüyerek Roma’nın en kudretli şehri hâline gelmesinin ve tarih sahnesinden silinmesinin hikâyesi görsel ve işitsel şovlarla anlatılıyor.

Geniş bir ekip tarafından tasarlanan müze, ziyaretçilere Efes’in altın çağındaki gündelik hayatı, ticareti, sanatı ve mimarisini yaşatıyor. Müze, tarihsel hikâyenin ileri teknolojiyle bir araya gelerek oluşturduğu özgün anlatısıyla da dünyada sayılı öncü örnekler arasında yer alıyor. Ziyaretçiler, müzenin üç farklı salonunda Androklos’dan Kleopatra’ya, Markus Antonius’tan Artemis’e şehrin ünlü simalarıyla tanışabiliyor, tapınakları ziyaret edebiliyor, pazar yerlerini gezebiliyor, Arcadian yolundan yürüyebiliyor ve Teras Evler’deki hayatı tecrübe edebiliyor.

Efes Deneyim Müzesi’nin “immersive” hikâye anlatımı üzerine kurulu kreatif konsepti, Dem Müzecilik tarafından mimari, görsel tasarım ve teknoloji şirketleriyle iş birliği içinde geliştirildi. Müzede ziyaretçileri karşılayan seslerin tasarımı ve prodüksiyonu dört farklı bestecinin parçaları kullanılarak müze için özel olarak üretildi. Efes’in hikâyesi, Türkçede ünlü sanatçılar Selçuk Yöntem ve Gülen Karaman tarafından, İngilizcede ise ünlü İngiliz sanatçılar David Schofield ve Olivia Williams tarafından seslendirildi.

​Efes Deneyim Müzesi’ni haftanın yedi günü 08.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

0
549
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage