22 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2024

Disiplinlerarası Bir Sergi: “Italo Calvino 100+1 Yaşında”

Küratörlüğünü Bilge Bal, Orhan Cem Doğan ve Sevil Enginsoy Ekinci’nin yaptığı, mimarlar, tasarımcılar, sanatçılar, edebiyatçılardan oluşan yaratıcı ve eleştirel üretimler yapan kalabalık bir grubun çalışmalarından oluşan “Italo Calvino 100+1 Yaşında” sergisi 23 Şubat-22 Mart tarihleri arasında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

Italo Calvino’nun 101. yaşını kutlayan bu sergide Ali Artun, Bilge Bal, Ci Demi, Aslıhan Demirtaş, Sevil Enginsoy Ekinci Ve Gülsen Şenol [+ Ege Özmen], Fırat Erdim [+ Micah Berger, Run-Qiang Lın, Luke Mcdonell, Peter Mıller, Samarth-Vish Vachhrajanı], Gökçen Erkılıç, Folkolektif [Elif Kendir Beraha, Ceren Balkır Övünç, Nilay Yurtsever], Murat Germen, Ilgın Hancıoğlu, Evrim Kavcar, Onur Kutluoğlu Ve E S Kibele Yarman, Waseem Ahmad Sıddıquı, Ertuğ Uçar, Levent Şentürk ve Ayşenur Telli [+ Ali Yasin Altıparmak, Emine Atılgan, İrem Başülmez, Filiz Baykal, İsmail Gökhan Çatal, Dilay Dinç, Ömer Ege Güvendi, Ece Güvercin, Özge Karaman, Earta Pıreva, Hatice Sarıkaya, Metehan Şahin, Havva Begüm Yılmaz, Ayça Yiğit] yer alıyor.

GF Hakan Plastik’in ana sponsorluğunda, Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu mimarizm’in medya partnerliğinde gerçekleşen “Italo Calvino 100+1 Yaşında” sergisini 22 Mart’a kadar pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında ve ücretsiz olarak Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde görebilirsiniz. Ayrıca sergiye Calvino ile yaratıcı diyaloğu sürdürmeye, bakışları çoğaltmaya, paylaşılabilir deneyimleri çoğullaştırmaya davet eden iki konuşma/söyleşi ve üç atölye çalışması eşlik edecek. Sergi ve etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Sergi metninden:
“Okumak / Yaz(ış)mak / Hikâye Anlatmak / Betimlemek / Bakmak / Görmek / Gözlemlemek / Duymak / Duyumsamak / Dokunmak / Dola(n)mak / Örmek / Postalamak / Ağaca Tünemek / Uçmak / Dalgalanmak / Yeşer(t)mek / Çiçek Açmak / Hayal Kurmak / Yapmak / Oyun Oynamak / Haritalandırmak / Çizmek / …

Mimarlık / Tasarım / Sanat / Edebiyat eğitimi almış pek çoğumuz gibi, bizi de öğrencilik yıllarımızda Görünmez Kentler romanı tanıştırdı Italo CALVINO ile. Bugüne kadar onu döne dolaşa tekrar tekrar okuduk, taklit ettik, yorumladık, bedenlileştirdik; onun başka temsillerini aradık, bakışını eleştirdik, üzerine spekülasyonlar yaptık; onunla heyecanlandık, gündüz düşleri gördük, hikâyeler anlattık, bağlantılar kurduk, keşfettik ve/ya ondan ilham aldık. Şimdi, 23 Şubat-22 Mart 2024 arasında CALVINO’nun 101. yaşını kutlamak üzere Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde “ITALO CALVINO 100+1 YAŞINDA!” sergisiyle bir araya geliyoruz: Mimar, eğitimci, iç mimar, mekânsal araştırmacı, sanatçı, arşivci, örgücü, kartograf, görsel iletişim tasarımcısı, grafik-romancı, video-yapımcısı, illüstratör, tiyatro yönetmeni, oyuncu, mimarlık tarihçisi, sanat eleştirmeni ve yazar.

Sergi ve sergiye paralel konuşma/söyleşi ve atölye çalışmalarıyla CALVINO’nun külliyatını, edebiyatın sınırlarını aşan disiplinler-üstü pratikler olarak Türkiye’den bakışlar/hikâyeler/deneyimler ile yeniden okumayı deniyoruz. Denemelerimizle geniş bir CALVINO manzarası kuran patikalar açıyoruz: Görünmez Kentler, Amerika Dersleri, Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Kum Koleksiyonu, Kesişen Yazgılar Şatosu, Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler, Atalarımız (İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron, Varolmayan Şövalye), Dere Tepe Ters, Palomar, Bütün Kozmikomik Öyküler, Klasikleri Niçin Okumalı?. Bir yandan dilden dile çevirinin yaratıcı olanakları üzerine düşünüyoruz; bir yandan da imgeden kelimeye, kelimeden çizgiye, çizgiden ipliğe, dokumadan örgüye, coğrafyadan kâğıt yaprağına, fotoğraftan kolaja, haritadan hareketli-imgeye ve bedene, kartpostaldan oyuna her türlü çevirinin dönüştürücü gücünü araştırıyoruz.

Birlikte soruyoruz: CALVINO’nun masalları, öyküleri, romanları, denemeleri, mektupları ve en geniş anlamıyla mimarlıkla arasındaki ilişkiler sizleri de heyecanlandırır mı? CALVINO’yu türlü görme biçimleri, ölçekler, mekânsallıklar ve disiplinlerle okumak ve onunla bağlar kurmak mümkün mü?”

0
767
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage