23 ŞUBAT, CUMA, 2024

Dikmen Gürün’den “Ateş Kuşu Semiha Berksoy”

Akademisyen, eleştirmen Dikmen Gürün’ün yıllara yayılan bir çalışmayla dostu Semiha Berksoy’un doğumundan ölümüne ve ölümünden bugüne hayatını anlattığı kitabı Ateş Kuşu Semiha Berksoy, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yeniden yayımlandı.

Bu kitap; Türkiye’nin opera dünyasında “ilk”lerin, kendi hayatında erken tarihlerden itibaren “mücadele gücü”nün simgesi olan Semiha Berksoy’u, aynı zamanda tiyatro ve görsel sanatlar alanındaki özgün çalışmalarıyla birlikte yaşamöyküsü, kendi yazdıkları, anlattıkları, onun için yazılanlar ve yapıtlarıyla anlatıyor.

“Semiha Berksoy, güçlü sesi ve yorumuyla eşine az rastlanır bir dramatik soprano. Yönetmeninden eleştirmenine, yazarından izleyicisine onu sahnede gören herkes için derinlikli bir oyuncu. Tiyatroda canlandırdığı her rolü olduğundan daha “cazip” kılan bir yorumcu. Etkileyici bir ressam. Birçok açıdan kendi varlığını, hayatını, çevresini bile bir sanat eserine dönüştürmüş bütüncül bir sanatçı. Ruhuyla, bedeniyle, duygularıyla, aklıyla aykırı bir kadın!

Dahil olduğu birbirinden farklı sanat dallarında hep zirvede ve özgün eserlere, icralara imza atan, doğru bildiğinden asla şaşmadığı için karşısına hep zorluklar çıkarılan, sabrıyla ve yeteneğiyle her zorluğun üstesinden gelen, Atatürk cumhuriyetinin “kadınlara” açtığı yolda ilerleyen bir simge kadın Semiha Berksoy!”

0
653
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage