12 TEMMUZ, PAZARTESİ, 2021

Dijital Sanat Sergisi “DALINÇ” Çevrim İçi Ortamda Devam Ediyor

Haziran ayında Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleştirilen dijital sanat sergisi “DALINÇ” çevrim içi olarak sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve PASHA Bank ana sponsorluğunda, Mezo Dijital tarafından düzenlenen sergide Özgür Demirci, Hazal Döleneken, Lara Kamhi, A. Bill Miller, Mehmet Öğüt, Furkan Temir, Deniz B. Turan, coMekaniKdoll, Haydiroket ve Strange Quark UED eserleriyle yer alıyor. Küratörlüğünü Seyhan Musaoğlu’nun üstlendiği “DALINÇ”ta bu on sanatçının eserleri Binbirdirek Sarnıcı’nın büyüleyici atmosferinde sergilendi. Sergi şimdi üç ay boyunca çevrim içi olarak izleyiciyle buluşuyor.

Ayrıca Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleştirilen sergide tüketilen üç günlük elektrik tüketim miktarı olan 250 Kwh karşılığında İstanbul’da T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü’nün Geleceğe Nefes projesi kapsamında oluşturulan Mezo Dijital Hatıra Ormanı’na 500 fidan dikimi için bağış yapıldı.

Mezo Dijital Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nabat Garakhanova şunları söylüyor: “Sanatın halk için olduğu ve dünyanın gittiği noktada dijital sanatların, sanatın geleceğini teşkil edeceği inancı ile yola çıktık ve ilk sergimizi tamamladık. Gördüğümüz ilgiden, ekibimle ortaya çıkarttığımız işin beğenilmesinden ve takdir edilmesinden dolayı çok mutluyuz ve yaptığımız işle gurur duyuyoruz. Sergimizi gezemeyenler için sergimiz http://digitalartfestistanbul.org/ adresinde 3 ay boyunca ziyarete açık olacak. Bir dahaki yıl için çalışmalarımıza ara vermeden başladık. 2022 yılında yine tarihi geçmişi ile sembol mekânlarda bu kez Türkiye’nin coğrafi yedi bölgesinde yapılacak, geniş bir katılımcı kitlesini hedefleyen, ustak-çırak, çocuk-yetişkin konseptini içerecek Dijital Sanat Festivalimizi gerçekleştireceğiz. Biz sanatın geniş kitlelere ulaşmasını istiyoruz, dijital sanatlar da bu noktada bizlere aracılık edecek. Ancak bunu yaparken de Mezo Dijital’in sürdürülebilir bir dünya misyonuyla dünyamızın kaynaklarını kullanırken, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için de elimizden geleni yapacağız. Bu kapsamda da serginin üç günlük elektrik - dünya kaynağı tüketimine karşılık  500 fidanı Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Geleceğe Nefes projesine kapsamında oluşturulan Mezo Dijital Hatıra  Ormanı’na ekilmek üzere  bağışladık. Daha yaşanası bir dünyayı ancak biz dünyamıza sahip çıkarsak yaratabiliriz.”

“DALINÇ” başlıklı dijital sanat sergisini buradan çevrim içi olarak gezebilirsiniz.

0
317
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage