08 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2022

DECOL’den Eşsiz Bir Çoklu Duyusal Deneyim Projesi: “Sarnıcın Yankıları”

Dijital deneyim kolektifi DECOL tarafından tasarlanan “Sarnıcın Yankıları” isimli sekiz dakikalık çoklu duyusal deneyim projesi 24 Ağustos tarihine kadar Yerebatan Sarnıcı’nda deneyimlenebilecek.

Mimari aydınlatmaların kontrolü, lazer etkileşimi, surround ses sistemi ve kapsayıcı (immersive) mapping teknolojilerinin kullanıldığı “Sarnıcın Yankıları”, İstanbul’un kolektif hafızasında yer alan mitolojik ve şiirsel geçmişi buluşturuyor. Mevlana’nın “şiir bir teknedir ve şiirin anlamı bir denizdir” sözünden ilham alarak yola çıkan DECOL’ün tasarladığı “Sarnıcın Yankıları”, İstanbul’u bir şiir ve ziyaretçileri izleyici olmaktan çıkarıp, bu şiirin anlamına doğru yola çıkan geminin yolcuları hâline getiriyor. DECOL izleyiciyi günümüzden Yunan mitolojisine kadar uzanan, İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e yelken açan mitolojik Argo gemisine davet ediyor.

Yerebatan Sarnıcı’nın restorasyonu ile başlayan çalışmada İstanbul’dan şehir manzaraları ve su teknolojileri görüntüleri yer alıyor. Kentin Ulysses ve Odysseia destanlarında geçen geçmişine kadar uzanan eser, Altın Boynuz’un Marmara sularından Karadeniz’e ulaşan yolculuğuna, Bizans’ın efsaneleşmiş su getirme çalışmalarından Osmanlı su yollarına, Medusa’nın Deniz Tanrısı Poseidon ile aşkından İstanbul’un koruyucu tılsımlı sütunlarına kadar uzanan çalışma, izleyiciyi Medusa ile Şahmeran’ın dansına ortak olmaya davet ediyor.

Ziyaretçilere mekân ile birlikte hayal güçlerini de eyleme geçirmeleri üzerine çağrı yapan çoklu duyusal deneyim projesi “Sarnıcın Yankıları”, sarnıcın tarihi duvarlarında, sütunları üzerinde ve Yerebatan’ın sularında deneyimlenebilecek şekilde tasarlandı.

“Sarnıcın Yankıları” isimli çoklu duyusal deneyim projesi 24 Ağustos tarihine kadar her saat başı Yerebatan Sarnıcı’nda görülebilir.

​Adres: Yerebatan Sarnıcı | Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul

0
902
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage