19 HAZİRAN, CUMA, 2020

Dag Solstad’ın Kaleminden Yeni Bir Roman

Dilimizde ilk kez geçtiğimiz yıl Mahcubiyet ve Haysiyet romanı yayımlanan ve yayımlandığı günden bu yana oldukça ilgi gören Norveçli yazar Dag Solstad’ın Lise Öğretmeni Pedersen’in Ülkemize Musallat Olan Büyük Siyasi Uyanışa Dair Anlatısı adlı kitabı Banu Gürsaler Syvertsen’in çevirisiyle, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Dag Solstad, bu romanında lise öğretmeni Pedersen’in şahsında bütün bir kuşağın hayallerini, dünyayı değiştirme arzusunu, mağlubiyetten sonraki şaşkınlığını ve iç hesaplaşmalarını bazen hüzün bazen mizahla, ama hep tutkuyla anlatıyor.

​“Çiçeği burnunda öğretmen Knut Pedersen ilk görev yeri olan taşra kasabasına geldiğinde, hayalleri aile kurmanın ve saygın bir öğretmen olarak sade bir hayat sürdürmenin ötesine uzanmaz. Ne var ki yıllardan 1968’dir ve dünyanın dört bir yanında esen değişim rüzgârı Norveç’in taşrasına da ulaşmıştır: Pedersen okulda yaşayacağı beklenmedik bir olaydan sonra gittikçe büyüyen bir siyasi harekete kapılacağından ve hayatını başka türlü amaçlara adayacağından habersizdir.”

0
1517
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage