29 KASIM, ÇARŞAMBA, 2023

Coşkun Demirok’un “Anlamsız” Sergisi NUE’de

Ankara’nın bağımsız sergi ve paylaşım platformu NUE, Coşkun Demirok’un “Anlamsız” başlıklı kişisel sergisini 2 Aralık 2023-6 Ocak 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

“Bu sergide sprey boya kullanarak oluşturduğum işlerim yer alıyor. Ankara’daki atölyem olan “garaj”ın çalışma koşullarının dış mekânla iç içe oluşu bu malzemeyi seçmemde belirleyici bir faktör oldu. Amacım grafiti malzemesini evirerek, salon sanatına katmaktan çok, belki de onun dolaysız, doğaçlamaya açık teknik ve biçimsel olanaklarını kullanmaktı. Bu olanaklar ise sanat uğraşımda kullandığım yöntem ve çalışma tarzıyla, yani ‘an’ı yakalamaya, azla yetinmeye ve dolaysız bir biçimde sonuca ulaşmaya yönelik ilgimle örtüşüyordu.

Bu malzemeyi son yıllarda Ankara’daki bir dizi gösterimde sürekli olarak yeniden kullandım. Örneğin, NUE’de gerçekleşen ‘İnsan Halleri / Human Nature’ performansı (Miray Kotil ile), ‘garaj’da yer alan ‘Teşhir / Exposure’ (Yaman Zencirci ile birlikte) ses/metin performansı ve ‘Karışık İşler / Imbroglio’ başlıklı 5 kişilik grup yerleştirmesi ve son olarak ‘Kalan / Remaining’ başlıklı yerleştirmem (Fatih Karatekin ile birlikte) sprey boya kullanımını işlerimin bir parçası hâline getiriyordu. NUE’deki bu gösterimde ise sprey boya içeriği tamamen yoruma açık imgelerin oluşumunda kullanılıyor, giderek bir yerleştirmenin parçası olarak duvarlara uzanıyor ve mekâna katılıyor.

Bu sergi izleyiciye hiçbir dayanağı olmayan yanılsamalar sunuyor. Bunu bilinçli olarak yapıyor. Beklenmedik sonuçları, rastlantısallığı, yani bir anlamda hataları da kendine mal eden bir boyama yöntemini yeğlememin bir nedeni de bu. Bu oluşumlar kendilerine resim sanatının oyun kuralları dahilinde bir şey anlatıyormuş süsü veriyorlar. Onlar gerçekte onları üretenin algısal, düşünsel birikimlerinin, deneyimlerinin ‘an’a düşen rastlantısal izdüşümlerinden başka birey değiller. İzleyiciye bir şey anlatmak yerine, onun kendine bir pay çıkarmasını, kendi gerçeklikleriyle buluşturmasını öneriyorlar.

Bu sergiyle belki de zamanımızdaki resim sanatının işlevini ve gerekliliğini -bir kez daha- sorguluyorum. Ancak diğer yandan, boyamanın verdiği hazzı yadsımıyor, sonucu da izleyiciyle paylaşmaktan vazgeçmek istemiyorum.

August Macke algılarımızın kavranamaz olandan kavranabilir bir köprü oluşturduğunu söylüyor. Benim asıl ilgi alanım ruh dünyasının derinliklerinde değil, gerçek yaşamın ortasında yatıyor. İlk bakışta kavranamaz gibi görünebilecek işlerimi ben gerçekliğin birer birer tortuları olarak görüyorum.”

Coşkun Demirok, Kasım 2023.

0
559
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage