08 MART, CUMA, 2019

Claudio Morandini’den “Taşlar”

Kar, Köpek, Ayak kitabıyla tanıdığımız İtalyan yazar Claudio Morandini’nin doğa ile insan arasındaki çatışmayı gerçeküstü bir hikâye üzerinden anlattığı romanı Taşlar, Esma Fethiye Güçlü’nün çevirisiyle Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Dino Buzzati’nin günümüzdeki temsilcisi olarak gösterilen Morandini, küçük, sakin, pastoral parçaları alıyor; çokça hayal gücü, doğayla insan arasındaki uyum/çatışma, çılgın halüsinasyonlar ve edebiyatın büyüsüyle harmanlıyor.

“Küçük İtalyan köyü Sostigno’da her yer taşlarla dolmaktadır. Tarlalarda, sokaklarda, evlerde açıklanamaz bir şekilde ortaya çıkan ve gün geçtikçe sayıları artan taşlar canlı varlıklarmış gibi hareket ederler. Fısıldadıklarını duyanlar bile olmuştur…

​Jeologlar, taşların bölgedeki yer kabuğu yapısının bir sonucu olduğunu öne sürseler de köyün taşlarla dolmasına bir açıklama getiremezler. Böylece köylüler, inanışları ve tecrübeleri ışığında yaşadıklarını anlamlandırmanın ve taşlarla mücadele etmenin yollarını aramaya başlarlar. Olayların nedeni gibi başlangıç noktası da söylentilere göre değişir. Hayaletlerin ya da kötü ruhların işi midir bu? Yoksa doğa yılların intikamını mı alıyordur? Belki köy halkının sakladığı sırlardır sebebi?..”

​Görsel: Jan Erik Waider

0
1754
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage
Sultanbeyli Escort