Advertisement
27 KASIM, PAZARTESİ, 2023

Chris DAZE Ellis’in Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisi Sevil Dolmacı İstanbul’da

Amerikalı grafiti sanatçısı ve ressam Chris DAZE Ellis’in “People and Places” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 31 Ocak 2024 tarihine kadar Sevil Dolmacı İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

“People and Places” sergisi, Ellis’in Amerika’daki stüdyosunda ürettiği eserler ile 2022’de İstanbul’da Sevil Dolmacı Art Residency Programı kapsamında yaptığı üretimleri izleyiciye sunuyor. Sanatçının kâğıt, seramik ve tuval çalışmalarından oluşan sergi, izleyicileri Ellis’in New York şehrindeki günlük yolculuğunun bir parçası ve/veya tanığı olmaya ve yaşadıkları şehirlerdeki kendi günlük yolculuklarını hatırlamaya ya da yolculuk etselerdi ne tür hikâyeler, insanlar ve mekânlarla karşılaşacaklarını hayal etmeye davet ediyor.

1980’li yıllarda, Andy Warhol’un destek verdiği sokak sanatçılarının arasında yer alan Chris DAZE Ellis, Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Kenny Scharf ve Futura gibi günümüzde efsaneleşmiş sanatçılarla birlikte çalışarak eserler üretti ve karma sergilerde yer aldı. Sanatçı, günlük yaşamda parçası olduğu ya da tanık olduğu gündelik sahneleri yakalayarak, gözlemlerini ve izlenimlerini sanatı aracılığıyla izleyiciye aktarıyor. Sergi, adından da anlaşılacağı gibi, sanatçının “Big Apple” [Büyük Elma] lakaplı efsanevi şehir New York’ta otobüsler, metrolar ve sokaklarda gözlemlediği kişilere ve gün içerisinde geçtiği mekânlara odaklanıyor. Sanatçı sergisiyle, izleyiciyi dışarıdan hoş görünen ancak daha az işlevsiz ve kaotik olmayan bir metro yolculuğuna davet ediyor. Mesela, bu yolculukta yolcular kendilerini hoş olarak nitelendirilemeyecek bir yere yönlendirilmiş hâlde bulabiliyor.

​Sanatçı, sokakta anlık olarak yanından geçen ama bilinçaltında iz bırakan ya da yolculuğu esnasında gördüğü kişilerin aklında kalan görüntülerini derleyerek eserlerindeki karakterleri oluşturuyor. Sergide sanatçı dışavurumcu fırça darbeleri ve yoğun boya kullanımı ile ürettiği tuval işlerinin yanı sıra 2022 senesinde Türkiye’ye ilk kez geldiğinde İstanbul’dan aldığı ilhamla ürettiği seramik işleri de sergiliyor. Kendi tarzında boyadığı seramik çömlekler, sanatçının dinamik imgeleme tarzı ve renk paletini yansıtıyor. Sanatçı, çalışmalarında boyayı sistemli bir işlemle uyguluyor ve kalın fırça darbelerinin uygulandığı alanlarda şeffaf renk katmanlarının oluşmasına olanak tanıyor. Akrilik boya, sprey boya, kömür ve ponzadan oluşan karışık bir yöntem kullanarak soyut ve temsilinin aynı sanat eserinde var olmasını ve birbirini tamamlamasını sağlıyor.

0
1133
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage