21 HAZİRAN, CUMA, 2024

Cendere Sanat Müzesi’de “Ağaçlar Konuşunca” Sergisi

Cendere Sanat Müzesi’nin bahçesinde yer alan 395 yaşındaki ulu çınarın bilgeliğinden ve kentsel müştereklerden ilham alan “Ağaçlar Konuşunca” sergisi 30 Ağustos tarihine kadar uzatıldı.

Derya Yücel, Ebru Yetişkin, Esra Aliçavuşoğlu ve Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstlendiği “Ağaçlar Konuşunca” sergisi, Ekim 2022’de kapılarını açan Cendere Sanat Müzesi’nin bahçesindeki 395 yaşındaki ulu çınardan ilham alıyor. Sergide; Alican Okan, Ardan Özmenoğlu, Ayşegül Karakaş, Azade Köker, Balkan Karışman, Bilal Hakan Karakaya, Burçin Başar, Cevdet Mehmet Kösemen, Esra Özdoğan, Evren Erol, Gözde İlkin, Ilgın Seymen, İsmail Eğler, Meltem Şahin, Mert Acar, Murat Germen, Nalan Yırtmaç, Sanem Tufan, Seçil Büyükkan, Sinem Dişli, Sokak Otları (Kerem Ozan Bayraktar), Tayfun Erdoğmuş, Uğur Bişirici, Uğur Engin Deniz, Umut Erbaş ve Yusuf Aygeç’in eserleri izleyici karşısına çıkıyor.

​​“Ağaçlar Konuşunca” sergisi, dünyalı bir varlık olmanın temelinde birbiriyle dayanışmanın da yer aldığını ve bu dayanışmanın ise hiçbir zaman sadece insanlar arasındaki ilişkilerle sınırlı kalamayacağını iddia ediyor. Günümüzde insanlar, ağaçlar, dereler, hayvanlar, bitkiler, mineraller, kültürel miraslar ve makinaların giderek birbirine benzer kaderleri paylaştığı daha çok tartışılıyor. Donna Haraway’in ifadesiyle, bugün “yoldaş türler” giderek birbirleriyle hayati ilişkiler, anlatılar ve b(ağ)lar kuruyor. Sergi, artık bizi ve diğer türleri bir beladan ve felaketten diğerine sürüklemeyen bir müşterek düşünme ve birlikte yaşama biçimi bulmayı amaçlıyor. Birbirinden farklı sesleri, hikâyeleri ve kolektif ifade biçimlerini duyabilme ve tanıyabilme yetisini güçlendirmeye yönelik bir çağrı olarak tasarlanan sergide farklı disiplinlerden eserler izleyici karşısına çıkıyor. Çeşitli ve bilmediğimiz dillerle, buluntu seslerle, karşılaşmadığımız bilgilerle, spekülatif kurgularla, tanıdık olmayan yüzlerle ve tuhaflıklarla ilişki kurabilme olanaklarını çoğaltmak ve “müşterekler lehine” uzlaşmanın yollarını keşfetmek, bugün daha demokratik bir toplum arzusunun günümüzdeki yankısı olarak karşılık bekliyor.

0
3155
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage