03 TEMMUZ, ÇARŞAMBA, 2024

Cemil Batur Gökçeer “İnce Hava” Sergisiyle Les Rencontres d'Arles’da

Cemil Batur Gökçeer, “İnce Hava” (Thin Air) başlıklı sergisiyle, Güney Fransa’nın Arles kentinde 55. kez gerçekleştirilen Les Rencontres d'Arles’da sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçıyı festivalde Ka Görsel Kültür ve Sanatsal Düşünce İçin Mekân temsil ediyor.

Tüm dünyadan sanatçıların, kültür sanat profesyonellerinin ve fotoğraf meraklılarının buluştuğu önemli festivallerden biri olan Rencontres d’Arles, bu sene 1 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Cemil Batur Gökçeer’in “İnce Hava” sergisinin yer aldığı, Louis Roederer Vakfı ve Polka tarafından desteklenen ve dördüncü edisyonu gerçekleştirilen Discovery Award 2024 bölümü bu yıl Audrey Illouz’un küratörlüğünde, “Sur le qui-vive” (kesintisiz bir huzursuzluk hissiyle) başlığı altında düzenleniyor.

Cemil Batur Gökçeer “İnce Hava” projesini, doğal afetler sırasında ya da kendisinin ve sevdiklerinin hastalık, kayıp gibi çalkantılı süreçlerinde çektiği fotoğraflardan oluşturuyor. Sergideki fotoğraflar iki farklı bölümde izleyici karşısına çıkıyor. 2018 yılında bir inşaat alanını ziyaretleriyle başladığı, ardından yangın, sel ve deprem felaketlerine uzanan ilk bölüm “Ayrılış” (2018-2022) Gökçeer’in Ankara ve İstanbul’daki günlük yaşamı ile devam ediyor. İçinden geçenin kalbinin temiz olduğuna inanılan bir delik, sönmüş bir yanardağ eteği gibi yerlere yolculuklarını da içine alan bu süreçte çektiği fotoğraflar uzak ile yakın, olağanüstü ile sıradan arasında vicdanı önceleyen bağlar kuruyor. Gökçeer kendi ve sevdiklerinin deneyimlerinin belirleyici olduğu ikinci bölüm “Arap” (2022) ve “Kalp Taşı”nda (2023) rastlantıya dayalı deneysel yöntemlerin dili belirlemesine izin veriyor. Fotoğraflar, her film rulosunun iki kere yeniden çekilmesi sonucu önceden kestirilemez üç pozdan oluşuyor. Bu süreci öze dair meseleleri konuşmayı mümkün kılan kahve falı ritüellerine benzeten sanatçı fotoğraflarında, kayıp, keder, yas gibi anlamı sarsan süreçlerin taşıdıklarına yer açmaya çalışıyor.

​Bu sene keşif bölümünde yer alan diğer sanatçılar, sergi başlıkları ve temsil eden kurumlar şu şekilde: François Bellabas, An Electronic Legacy (Centre Photographique d'Île-de-France, Fransa), Coline Jourdan, Soulever la poussière [Raising the Dust] (Le Lieu De La Photographie, Fransa), Tshepiso Mazibuko, Ho tshepa ntshepedi ya bontshepe [To believe in something that will never happen] (Umhlabathi Collective, Güney Afrika), Matan Mittwoch, The Sun is Broken (Par Galerie Dvir, İsrail), Marilou Poncin, Liquid Love is Full of Ghosts (Galerie Laurent Godin, Fransa), Nanténé Traoré, L’Inquiétude [Disquiet] (Galerie Sultana, Fransa).

Künye:
1. Ayrılış #19, 2018-2022
2. Ayrılış #63, 2018-2022
3. Kalp Taşı #06, 2023
4. Kalp Taşı #07, 2023

0
620
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage