07 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2021

Carmen Maria Machado’nun “Bedenine Yazılı Masallar”ı Türkçede

Carmen Maria Machado’nun türler arasındaki sınırları kaldırırken kadınların yaşamlarının ve bedenlerinin maruz kaldığı şiddetin bir haritasını çıkardığı ilk öykü seçkisi Bedenine Yazılı Masallar, Özden Arıkan’ın çevirisiyle Nebula Kitap’tan çıktı.

Bedenine Yazılı Masallarile psikolojik gerçekçilik ile bilimkurgu, komedi ile korku, fantastik ile fabl arasındaki kanıksanmış çizgileri eğip büküyor. Machado, hem bu dünyadan hem bir başkasından, yer yer kadim masalların bugüne uyarlanmış hâllerini hatırlatan, kâh komik kâh çok ciddi üslubuyla kan dondurucu şiddetten en incelikli haletiruhiyeye dek akıl almaz bir kaleydoskop sunuyor okura.

Hayatında her şey yolunda giden bir kadının kocasından tek bir isteği vardır: Boynundaki yeşil kurdelesine dokunmaması. İnsanlığı kıskıvrak yakalayan bir salgın dünyayı yıkıp geçerken bir kadın eski aşklarının çetelesini çıkarır. Bir alışveriş merkezinde balo elbiseleri satan bir mağazanın çalışanı, elbiselerin dikişleri arasındaki korkunç sırrı keşfeder. Kilolarından kurtulmak isteyen bir kadın, geçirdiği ameliyatın beklenmedik sonucu olarak davetsiz bir misafir ile baş başa kalır. Birbirinden yetenekli ve eksantrik sanatçılarla kampta inzivaya çekilen bir yazar, ormanın derinliklerinde korkuları ve çocukluğu ile karşılaşır.

Fotoğraf: Photograph by Art Streiber / AUGUST. Kaynak: The New Yorker

0
358
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage