21 EKİM, PERŞEMBE, 2021

Cansu Yıldıran’ın “Mülksüzler” Sergisi Bilsart’ta

Bilsart, Melike Bayık’ın küratörlüğünü üstlendiği Cansu Yıldıran’ın “Mülksüzler” başlıklı sergisini 30 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Cansu Yıldıran’ın Mülksüzler ismini verdiği video yerleştirmesi, Karadeniz coğrafyasının ve kültürel çoğulculuğunun birçok video ve fotoğraf kadrajından oluşuyor. Videoda kesitler hâlinde sunulan anlarda, coğrafya ve yaşam biçimi içinde fındık toplama, cenaze töreni, yaylaya çıkma, sisli yollarda yolculuk gibi birbirinden bağımsız gibi görünen ancak bir coğrafyanın kültürel yapısı içindeki gündelik ve güncel meseleleri rastlantısal bir yaklaşımla sunan birçok görüntü yer alıyor.

“Mülksüzler” sanatçının kendisinin de Karadenizli olması üzerine coğrafyayı özellikle irdelediği bir yansıma niteliği taşıyor. Video sanatçının Karadeniz’in yeşil, sisli ve olağan yaşamı içinde patriarkal sistemin yoğun yaşandığını gözlemlemesiyle oluştu. Ataerkil bir sistem üzerinden kurulan Karadeniz yaşamı kadınların erkekler karşısında mülk sahibi olamayıp, erk’e bağımlı bırakıldığı bir normun göstergesi niteliğindedir. Yıldıran’ın bu gerçeği öğrenmesi ile birlikte geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurup, aidiyetsiz bırakan sistemi sorguladığı Mülksüzler video yerleştirmesi ile kendisinin çektiği videolar ve geçmişte annesinin çektiği videoların üst üste getirilerek oluşturulduğu yeni bir varoluş sunuyor.

Karadeniz’in yerleşmiş kuralcı aile yapısı içinde kadınların mülk sahibi olamayıp erkeğe bağlı yaşadığı, ev ve toprak ile, köklerle kurulan bağın zorunlu ve yıkıcı tarafını ele aldığı video yerleştirme ataerkil sistemin kimliksizleştiren omurgasız hâlini sorguluyor. Yerel bir coğrafya içinde kadının ait olduğu toprağı, evini zaman içinde bertaraf eden, kadını yalnız ve kimsesiz ve çoğu zaman belki de çaresiz bırakan, aidiyeti kıran ve yaşamı sahiplik ile özleştiren bu kurgu gerçek bir durumun çarpıcı yansımalarından oluşuyor.

Cansu Yıldıran’ın “Mülksüzler” başlıklı sergisini 30 Ekim’e kadar Bilsart’ta ziyaret edebilirsiniz.

​Künye: Cansu Yıldıran, Mülksüzler Serisi Çayırdaki Kadın, 50 x 75 cm, Arşivsel

0
314
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage