28 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

Canan Tolon’un “Havadan Sudan” Sergisi Üzerine Bir Yayın

Canan Tolon’un 23 Kasım–24 Aralık 2023 tarihleri arasında Dolapdere’de gerçekleşen “Havadan Sudan” başlıklı kişisel sergisi kapsamında hazırlanan aynı adlı sergi kataloğu Dirimart tarafından yayımlandı.

Sanat tarihçisi Berin Gölönü ve küratör Kevser Güler’in yazılarıyla Tolon’un pratiğini ve içinden geçtiğimiz döneme dair hayati meseleleri konuşamamaya işaret eden, ironik sergi ismini derinlemesine inceleyen ve Münevver Çelik ile Ogün Duman’ın çevirileriyle Türkçe-İngilizce çift dilli yayımlanan kataloğa Nazlı Erdemirel’in sergi görünümü ve eser fotoğrafları eşlik ediyor. Atelier Neşe Nogay’ın tasarladığı kataloğun tasarım uygulaması Gökmen Soylu’ya ait.

Katalog, sanatçının çevresel meselelere uzun süredir gösterdiği duyarlığın resimsel bir göstergesi olarak 2023’te ürettiği tuval üzerine akrilik ve pastan oluşan büyük ölçekli resimleri ile geçmiş yıllarda aynı teknikle ürettiği eserlerini bir araya getiriyor.

“Canan Tolon’un mükemmel olanın ancak şansla gerçekleşebileceğine olan inançla oluşturduğu soyut kompozisyonlar, tuval üzerine izlerini bırakması için konan metal parçalarının suyla ve hava olaylarıyla birleşerek öngörülmesi zor pas lekelerini yüzeye geçirmesiyle oluşur. Hava hareketleri, kirlilik, nem, ısı değişimi ve rüzgâr gibi kontrolü dışında tuval üzerinde başlattığı süreçlerin bir kaydı olarak okunabilecek işlerinde ve dışarının koşullarına bağımlı olmayı kucakladığı pratiğinde Tolon, eserlerini kimyasal süreçler, şans ve beklemeyle örer. Ortaya çıkan formlar serbest çağrışım davetiyle karsısındakiyle sürekli bir diyalog hâlinde olmayı sürdürür. İzleyicinin zihnindeki imaj geçmişi ve hayal gücüyle birleşerek zenginleşen işlerin her biri, “havadan sudan” konuşmalarla perdelenen daha acil ve yaşamsal meseleleri konuşmaya tekrar dönmek için birer davettir.”

Havadan Sudan başlıklı sergi kataloğu hakkında detayları info@dirimart.com adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

0
569
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage